Bankowość przyszłości to innowacje, które zupełnie zmienią świat finansów osobistych

admin

Oct 05, 2018

codeplay-asseco-hackathon-desk-office

Według szacunków NBP tzw. „poziom ubankowienia” Polaków wynosi obecnie około 83%. Oznacza to, że zdecydowana większość z nas korzysta z różnych usług bankowych. Część z nich wkrótce zmieni się nie do poznania. Przyszłość bankowości to już nie tylko proste narzędzia do zarządzania budżetem domowym czy firmowym. To całe spektrum innowacyjnych udogodnień, które pozwolą nam korzystać z sektora bankowego na poziomie, o jakim dotychczas nam się nie śniło. Postanowiliśmy przewidzieć, jak może wyglądać bankowość najbliższej przyszłości. Jedno wiemy na pewno: to będzie mała rewolucja.


Najwyższy poziom UX w dostępie do własnych pieniędzy

Największym wyzwaniem stojącym przed sektorem bankowym jest przekonanie klientów – obecnych i przyszłych – do tego, że bank to nie skostniała instytucja. Bankowość przyszłości ma być jeszcze bardziej przyjazna klientom i to na takim poziomie funkcjonalności, jaki do tej pory oferowały nam wyłącznie usługi gigantów z Doliny Krzemowej.


Cel jest prosty: klient banku przyszłości chce, aby udostępnione mu narzędzia były banalnie proste w obsłudze z poziomu dowolnego urządzenia i gotowe do użytku zawsze wtedy, gdy ich potrzebuje. Kluczowe jest również 100% bezpieczeństwo danych oraz środków zgromadzonych na rachunku osobistym.


Naturalną odpowiedzią na te postulaty jest biometria. Sektor bankowy wykorzystuje ją już dziś, ale na bardzo podstawowym poziomie. Niektóre banki odważnie testują biometrię twarzy, oka czy technologię rozpoznawania głosu. Aby jednak te metody mogły zostać wykorzystane na szeroką skalę, konieczne jest stworzenie systemu, który pomieściłby dane biometryczne milionów Polaków. To wielkie pole do popisu dla programistów i wizjonerów, zwłaszcza zafascynowanych ideą Big Data.


Szersze wykorzystanie zaawansowanych metod weryfikacji transakcji jest koniecznością, bo z badania Dashlane wynika, że przeciętny internauta już dziś musi zapamiętać aż – uwaga – 92 różnego rodzaju hasła i loginy!


Biometria to zdecydowanie ten kierunek, w jakim będzie zmierzać sektor bankowy. Naszym zdaniem nie należy o niej dyskutować wyłącznie w kontekście bezpieczeństwa. Przede wszystkim jest to ogromne ułatwienie w dostępie do własnych środków (wystarczy skan twarzy czy oka, by np. potwierdzić przelew). Biometria z pewnością będzie mieć także zastosowanie w innych usługach oferowanych przez banki przyszłości, o których przeczytasz w dalszej części tego tekstu.


Virtual Personal Banking

Przewidujemy, że w ciągu najbliższych kilku lat wirtualne metody kontaktu z bankiem staną się czymś oczywistym i zaoferują je wszystkie największe organizacje na świecie. Powód jest prosty: takie rozwiązanie jest funkcjonalne, wygodne i wpisuje się w nasze codzienne zachowania.


Dokładnie tak samo było z aplikacjami mobilnymi systemów bankowości elektronicznej. Pamiętamy, jak podnoszono larum, że to bez sensu, bo klienci banków są tradycjonalistami i wolą logować się do konta z poziomu desktopu. Tymczasem świeże dane na ten temat przynosi nam PKO BP.


Okazuje się, że w sierpniu 2018 roku po raz pierwszy w historii banku liczba logowań do aplikacji IKO PKO BP przekroczyła liczbę wejść do zwykłego serwisu transakcyjnego.

Wniosek? Lubimy i potrzebujemy innowacji, które ułatwiają nam zarządzanie pieniędzmi.


Usługi bankowe, które wykroczą poza dzisiejsze kompetencje banku

Bank najbliższej przyszłości nie będzie już tylko koncentrował się na usługach finansowych. Spodziewamy się wprowadzenia takich funkcjonalności, z których będziemy mogli korzystać przy okazji załatwiania codziennych, nawet prozaicznych spraw. Kto nie chciałby mieć własnego asystenta? Bank nam go udostępni, ale w formie wirtualnej.Taki asystent, uruchamiany z poziomu urządzenia mobilnego, będzie nam pomagać w organizacji życia. Zepsuł Ci się laptop i pilnie potrzebujesz nowego urządzenia? Zleć to wirtualnemu asystentowi bankowemu, który po analizie stanu Twojego konta zaproponuje Ci kilka modeli w dobrej cenie, a po potwierdzeniu zamówi laptop z dostawą do Twojego domu czy biura.


Idźmy dalej. Wirtualny asystent bankowy dokładnie wie, gdzie najczęściej robisz zakupy i na co wydajesz pieniądze. Może np. przeanalizować częstotliwość wydatków paliwowych i z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować Cię, która stacja w mieście ma aktualnie najlepsze ceny.


Zbliżają się wakacje. Historia Twojej przeglądarki internetowej wskazuje, że od pewnego czasu szukasz okazji na bilety lotnicze do Azji. Twój bankowy asystent dobrze o tym wie i w momencie, gdy znajdzie cenę adekwatną do poziomu Twoich dochodów (lub wyznaczonego budżetu wakacyjnego), poinformuje Cię o tym.


Zepsuła Ci się lodówka, ale nie masz wolnych środków na zakup nowego urządzenia? Wirtualny asystent błyskawicznie przeszuka oferty sklepów i przedstawi Ci ofertę ratalną dopasowaną do Twoich aktualnych możliwości finansowych i uwzględniającą Twoją zdolność kredytową.


Polacy, podobnie jak inne narody europejskie, poświęcają coraz więcej czasu na robienie zakupów online. Szczególnie czasochłonny jest proces decyzyjny. Z badania przeprowadzonego przez ShopAlike wynika, że przeciętny polski e-konsument potrzebuje aż 35 minut na dokonanie zakupu w sieci.


Bankowość przyszłości bez wątpienia będzie więc ukierunkowana na maksymalne skrócenie drogi, jaką musi przebyć konsument od momentu pojawienia się intencji zakupowej, do realizacji transakcji. Jak może to wyglądać w praktyce?


Skoro przez kilka tygodni przeczesujesz portale aukcyjne i porównywarki cenowe w poszukiwaniu konsoli do gier, to Twój osobisty asystent nie może tego zignorować. Przekaże Ci więc komunikat: „Znalazłem konsolę, którą się interesujesz, w cenie 999 złotych. Z analizy historii cen wynika, że to najlepsza oferta w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wygląda na to, że stać Cię na ten zakup. Zamówić konsolę dla Ciebie?”


Personalizacja totalna

Banki już od dawna próbują dopasować swoją ofertę do indywidualnych oczekiwań konkretnego klienta. Problem w tym, że trzeba na to poświęcić sporo czasu – pofatygować się do placówki na spotkanie z doradcą lub przeczesać Internet w poszukiwaniu odpowiedniego produktu (co zabiera masę czasu).


W banku przyszłości zmieni się sposób obsługi klienta. Usługi będą przygotowywane praktycznie na bieżąco i zostaną ściśle skorelowane z naszą sytuacją finansową, wyborami zakupowymi czy nawet okresem roku.


Przykład: Ania otrzymała wysoką premię w pracy. Jej wirtualny asystent bankowy natychmiast jej pogratuluje i zapyta ją, czy chce te środki zainwestować, bezpiecznie zaoszczędzić czy może spożytkować na jakiś konkretny cel? Wszystko po trochu? Proszę bardzo. Asystent zaproponuje najlepsze, w 100% spersonalizowane rozwiązania (konto oszczędnościowe, lokatę inwestycyjną etc.).


Jeśli Ania od dłuższego czasu gromadziła oszczędności na wkład własny do kredytu mieszkaniowego, asystent może jej obwieścić radosną nowinę: „Masz już potrzebne środki i możesz otrzymać kredyt hipoteczny. Przygotować symulację wstępnych ofert?”

Jeśli Ania będzie potrzebować bardziej precyzyjnych informacji, po prostu „porozmawia” z chatbotem czy żywym pracownikiem banku. Dzięki biometrii nie będzie musiała osobiście fatygować się do placówki bankowej, by zatwierdzić wybór produktu. Wszystko załatwi z poziomu własnej kanapy.


To tylko kilka przykładów na to, jak bank przyszłości może realnie ułatwiać nam codzienne życie. Z pewnością przyznasz, że brzmi to wszystko bardzo prawdopodobnie.


Masz własne pomysły na to, jak może lub powinna wyglądać bankowość przyszłości?

Nie chowaj ich do szuflady, tylko podziel się nimi z ekspertami z branży FinTech. Możesz to zrobić biorąc udział w CodePlay pod hasłem „All You Need is Bank”, którego organizatorem jest Asseco Poland.CodePlay to impreza nie tylko dla programistów, ale dla wszystkich osób, które potrafią się popisać kreatywnością i wiedzą, jak sprzedać swój pomysł na usługi bankowe przyszłości. Zwycięski projekt będzie realizowany w ramach programu inkubacji Asseco Innovation Hub, a więc poza satysfakcją możesz też mieć pewność, że z Twojej wizji za jakiś czas zaczną korzystać miliony ludzi. Kuszące, prawda?


Już teraz zgłoś się do CodePlay „All You Need is Bank” na codeplay.asseco.comByć może wykorzystasz i rozwiniesz pomysły, którymi podzieliliśmy się z Tobą w naszym artykule?