GE Intelligent Platforms – czy hackathon umożliwia stworzenie innowacyjnej aplikacji w 24 godziny?

Jul 20, 2016

Firma GE Intelligent Platforms wzięła sobie za cel rozwiązywanie najtrudniejszych problemów w zakresie automatyzacji i zapewnienia wysokiej wydajności swoich produktów osadzonych w globalnej sieci. Aby to uczynić, firma postanowiła zorganizować maraton projektowania i sprawdzić czy uda się zbudować w pełni działająca aplikację w ciągu niespełna 24 godzin.

GE Intelligent Platforms i metody wsparcia projektantów aplikacji

Eddie Gotherman – główny projektant oprogramowania w GE Intelligent Platforms od dawna podkreślał, że od kilku lat firma dąży do tego, aby zminimalizować czas potrzebny na realizację projektów i tworzenie aplikacji. Próbowano wielu metod i początkowo wyniki wydawały się zadowalające, do czasu.

Najlepszy zdaniem GE pomysł polegał na tym, że zespół pracujący nad jednym projektem dzielono na grupy i odseparowano je od siebie. Każda grupa niezależnie pracowała nad innym etapem. Jak nie trudno się domyślić, rozwiązanie to zawiodło. Największe problemy wystąpiły z komunikacją na ostatnich etapach, kiedy wszystko trzeba było połączyć w jedną, działającą całość. Wtedy zaczęto się zastanawiać nad bardziej wydajnymi i efektywnymi metodami pracy.

Narzędzie wsparcia dla biznesu

Rozwiązaniem było znalezienie platformy ze  zbiorem aplikacji, która z założenia miały poprawić zarządzenie firmą i proces komunikacji. Dodatkowo wprowadzono zmiany, które polegały na tym, że wszystkie działania firmy były omawiane wspólnie i każdy brał udział w procesie twórczym. To znacznie przyśpieszyło realizację wszystkich projektów. Firma GE Intelligent Platforms chciała pójść jednak jeszcze dalej i stworzyć własną aplikację do zarządzania biznesem opartą na konkurencyjnych rozwiązaniach.

Na hackathonie stworzono aplikację w 24 godziny

Został zorganizowany hackathon podczas którego, uczestnicy mieli stworzyć aplikację o funkcjonalnościach i działaniu podobnym do najlepszego dostępnego na rynku produktu do wsparcia biznesu.
W eksperymencie wzięło udział większość inżynierów z GEIntelligent Platforms.

Wystarczyło kilka godzin i specjalistom z GE udało się to, czego nie mogli dokonać przez lata – stworzyli własne narzędzie do wsparcia biznesu. Oficjalna prezentacja rozwiązania odbyła się po hackathonie,
a wytworzony produkt został przekazany do testów firmie zewnętrznej.

Jakie z tego wnioski? Jeden hackathon – wiele korzyści

Jak się okazało, wszyscy skorzystali na eksperymencie. GE Intelligent Platforms dostało działającą aplikację, a pracownicy mięli szansę na sprawdzenie swoich umiejętności w niecodziennych warunkach. Ale to nie koniec plusów.  Gotherman zrozumiał także, że tworzenie jednego projektu przez różne grupy (tak jak to mam miejsce podczas hckathonów) jest o wiele bardziej efektywne niż dzielenie go na części i przydzielanie poszczególnym zespołom.