Hackart - hackathon online dla Instytucji Kultury

admin

Jul 25, 2016

HackArt to hackathon online, który został zorganizowany we współpracy z Teatrem Syrena, Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Muzeum Warszawy, Muzeum Farmacji, Muzeum Drukarstwa oraz innymi prestiżowymi instytucjami kultury.

Był to pierwszy w Polsce maraton projektowania łączący środowiska kultury, biznesu i nowych technologii. W ramach wydarzenia programiści z całej Polski nadesłali swoje propozycje prototypów innowacyjnych aplikacji zachęcających młodych ludzi do partycypacji w świecie kultury i sztuki.


Strona wydarzenia: HackArt


Krótkie video podsumowujące wydarzenie:


Cele hackathonu

Podczas Hackartu programiści pracowali nad aplikacją, która realizuje co najmniej jeden z poniższych celów:

  • zachęca młode osoby w wieku 16-25 do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury (muzea, teatry, filharmonie),
  • umożliwia lub ułatwia zakup online biletów na wydarzenia kulturalne,
  • pełni rolę edukacyjną i informacyjną w obszarze kultury i sztuki,
  • jest narzędziem, które w dowolny sposób pozwala na łączenie nowych technologii z kulturą i sztuką.


Uczestnicy
W konkursie wzięło udział 93 indywidualnych osób oraz zespołów. Do współpracy przy tym wydarzeniu zostały także zaproszone wybrane uczelnie techniczne w Polsce, które przekazywały informacje o konkursie swoim studentom.
Przebieg konkursu
Zadaniem uczestników było przygotowanie prototypów aplikacji, które realizują cele konkursu oraz 2-minutowege nagrania wideo prezentujące powstałą aplikację.
Prace oceniane były przez znane osobistości ze świata sztuki, IT oraz biznesu. Wśród nich: Jakub Biegaj (Dyrektor Teatru Syrena), Wojciech Malajkat (Dyrektor artystyczny Teatru Syrena), Paulina Mazurek (Head of Allegro.tech), Daniel Lewczuk (CEO Executive Network). Na platformie został również skonifgurowany system umożlwiaijący głosowanie internautów.
Media
Na temat hackartu ukazało się 46 publikacji w mediach.Strona internetowa konkursu osiągnęła 50850 odsłon. W głosowaniu publiczności wzięło udział 1367 internautów. W konkurs zaangażowało się 41 partnerów. Byli to m.in. IBM, Alior Bank, Brand24, Allegro Tech, GoldenLine, Spece.IT, TVP Kultura, RMF Classic.
Efekty hackathonu
Podczas konkursu powstało 26 ciekawych i innowacyjnych aplikacji. Troje uczestników otrzymało stałą ofertę zatrudnienia od firm związanych z konkursem. Dwa projekty spotkały się zainteresowaniem funduszy kapitałowych typu seed, a ich twórcy zostali zaproszeni do negocjacji inwestycyjnych. Dwie instytucje kultury włączyły do swoich działań marketingowo-promocyjnych koncepcje zaproponowane przez uczestników konkursu.
Oficjalna strona wydarzenia: www.challengerocket.com/pl/hackart.