Jak O2 dzięki hackathonom przewiduje potrzeby swoich klientów za pomocą sztucznej inteligencji

Jul 14, 2016

O2, gigant branży telekomunikacyjnej, zorganizował hackaton The Big Hack Forward, którego celem miało być zbadanie, jak sztuczna inteligencja (AI) może skuteczniej pomagać klientom firm z różnych sektorów rynku.


Wydarzenie miało miejsce 26-27 maja podczas odbywającej się w Brighton konferencji Media 360 zrzeszającej najbardziej uznanych wydawców, osób z branży technologicznej, agencje oraz reklamodawców. Hackathon miał niecodzienny charakter, był mobilny i odbywał się w autobusie.

Podczas maratonu projektowania wypracowano z firmą IBM porozumienie, dzięki któremu podczas hackatonu uczestnicy mogli korzystać z technologii Watson Bluemix, która wykorzystuje elementy języka naturalnego oraz programowanie w celu szybkiego przetworzenia dużej ilości danych.

Co udało się osiągnąć?

Głównym zadaniem, nad którym pracowały zespoły programistów, było wypracowanie sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji w celu rozwinięcia i wzmocnienia programów lojalnościowych firmy O2 (takich, jak dostępny w formie aplikacji mobilnej, program Priority). Programy te oferują klientom dodatkowe korzyści, takie jak bilety na koncerty, poniedziałkowe obiady w cenie jednego funta czy szybszy dostęp do ulubionych seriali i programów telewizyjnych.

Specyfikacja organizatora dotycząca zadań nie nakazywała uczestnikom wybranie jakiejś jednej określonej ścieżki - bardziej chodziło o to, by za pomocą technologii spróbować przewidzieć zainteresowanie
i zachowanie klientów tak, żeby obsługiwać ich w efektywniejszy sposób. Jednym z pomysłów była aplikacja, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania publicznie dostępnych danych z kanałów social media bądź danych meteorologicznych, by lepiej dostosować ofertę firmy do klientów. Obecnie to specjaliści i naukowcy w O2 analizują ogromne ilości danych w celu stworzenia przyszłych ofert. Dan Michelson, zarządzający w O2 innowacjami, przypuszcza, że efektywne analizowanie tych wszystkich danych może doprowadzić do wniosku, że np. lepszym pomysłem od oferowania klientom bezpłatnych wejściówek na koncerty takich gwiazd jak Beyoncé, byłoby np. zorganizowanie jakiegoś mniejszego wydarzenia w Manchesterze.

Hackaton miał być na celu zbadać, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zainspirować specjalistów w firmowym dziale marketingu, co nie oznacza od razu konieczności przebudowywania całego programu lojalnościowego. Oprócz otrzymania pomysłów na konkretne produkty, O2 liczyło również na otwarcie się specjalistów (analityków, developerów) na możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja w badaniu zaangażowania klientów. Izabela Błażowska, współtwórca portalu ChallengeRocket.com przewiduje, że:

W firmach takich jak O2, tego typu nowe rozwiązania będą znajdowały zastosowanie w coraz liczniejszych obszarach biznesowych i społecznych.

O2 przeciera szlaki

O2 jest pierwszą firmą telekomunikacyjną, która tak otwarcie i chętnie angażuje się w sztuczną inteligencję twierdząc jednocześnie, że jest to droga, którą każda organizacja, której zależy na zaangażowaniu klientów, powinna prędzej czy później podążyć. The Big Forward Hack nie jest pierwszym hackathonem zorganizowanym przez O2.

W 2012 roku firma zorganizowała maraton programistyczny, w ramach którego uczestnicy pracowali nad technologią NFC (Near Field Communication), która jest radiowym standardem komunikacji pozwalającym na bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą nić 20 cm (obecnie wykorzystywana głównie w telefonach komórkowych umożliwia np. sprawne parowanie urządzeń zewnętrznych takich jak słuchawki bezprzewodowe, płatności dzięki zakodowanym w telefonie danym karty płatniczej czy przesyłanie plików) - od technologii Bluetooth różni się m.in. tym, że nie wymaga specjalnego wyszukiwania dwóch urządzeń i zapamiętywania haseł, tylko wystarczy przyłożyć jeden nośnik danych do drugiego.