O pracy i rekrutacji w BOSCH: poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania kandydatów
BOSCH to przede wszystkim ciekawe miejsce i ludzie oraz realizacja rozwijających i nowatorskich projektów. Marcin Kujawski - kierownik zespołu SAP FI/CO/HR w Bosch, odpowiada na pytania najbardziej nurtujące kandydatów. Poznaj więcej szczegółów na temat pracy w zespole SAP z innowacyjnym i atrakcyjnym pracodawcą!
Zespół i styl pracy
Jak wygląda przykładowy dzień pracy dewelopera?
Zdecydowaną większość czasu spędzisz pracując nad projektem, którego odbiorcą są pracownicy Boscha z działów nie-IT (np. fabryki, dział finansów, controllingu). Zostaniesz włączony/włączona do projektu, w którym będziesz uczestniczył/uczestniczyła od początku do końca, czyli zwykle między 6 a 12 miesięcy. Oprócz pracy technicznej, będziesz brać udział w spotkaniach statusowych, kick-offach czy kontaktować się z wewnętrznymi klientami – komunikacja jest dla nas ważna.
W jakich godzinach pracujecie? Czy często są nadgodziny?
Pracujemy w elastycznych godzinach miedzy 6 a 22. Nadgodziny są w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Szanujemy work-life balance.
Z kim pracowałbym/pracowałabym na co dzień?
Zdecydowana większość osób w zespole ma kilkunastoletnie doświadczenie w SAPie, wielu z nich to Boschowi weterani (średnio ponad 4 lata, ale spotkasz też osoby pracujące tu 10, 15, 20 lat i dłużej). Dzięki temu uczymy się od siebie, ale też działamy efektywnie. Na projektach spotkasz pracowników Bosch z całego świata, porozumiewamy się po angielsku.
Co najbardziej nie podoba Ci się w pracy w BOSCH?
Jesteśmy firmą IT, ale też firmą produkcyjną, co wymusza u nas stosowanie procedur dla ciągłości działania, bezpieczeństwa i jakości. Dla wielu osób pracujących w startupach i software housach, taki sposób pracy wymaga nowego podejścia. Ale jeśli mamy wybrać między jakością a szybkością, wybieramy jakość.
Jak zarządzacie projektami?
Traktujemy zarządzanie projektami bardzo poważnie, a project managerowie nieustannie się szkolą, doskonalą i wewnętrznie certyfikują. Bosch opracował własny sposób prowadzenia projektów, czerpiący to co najlepsze z innych popularnych metodologii. Wiele osób mówi, że tak dobrze opracowanego i stosowanego project managementu poza Boschem jeszcze nie widziało. Stawiamy na jakość, dla nas standardem są Quality Gates kończące każdy etap projektu. Ważna dla nas jest komunikacja, zarówno między członkami zespołu IT jak między zespołem a klientami i sponsorami.
Czy projekt odbywa się w polskim zespole czy też uczestniczą w nim także osoby z innych krajów?
Będziesz bezpośrednio współpracować z osobami z całego świata, dlatego znajomość angielskiego jest bardzo ważna. Oczekujemy, że każdy będzie potrafił opowiedzieć o swojej pracy po angielsku. Nie ukrywamy, że często przyda się taki poziom angielskiego, który umożliwi pełną elastyczność we współpracy z wewnętrznym klientem.
Miejsce pracy
Jak wyglądają Wasze przestrzenie biurowe?
Pracujemy w nowoczesnych open space'ach, które zaskakują designem (w tym ilością roślin), dobrym oświetleniem i przestronnością. W biurach w Warszawie mamy ponad 100 salek, do których możemy się udać na spotkania, a także dwie kantyny i 3 chillout roomy, w których znajdziemy szachy, piłkarzyki, biblioteczkę, a nawet bilard.
Czy pracujecie z domu? Macie przewidziany czas powrotu do biur?
Pracujemy hybrydowo – nasze biura są otwarte, ale zachęcamy pracowników do pracy zdalnej. Nie wiemy, kiedy wrócimy do "normalności", ale wtedy również pozostawimy możliwość pracy zdalnej.
Jak będzie wyglądać moje środowisko pracy? Jaki dostanę sprzęt?
Na pewno do Twojej dyspozycji będą dwa monitory, dysk SSD i laptop przystosowany do Twoich zdań. Oprócz tego standardowo otrzymasz klawiaturę, myszkę i zestaw słuchawkowy. Każdy konsultant SAP może mieć swój klucz deweloperski.
Możliwości rozwoju, współpraca
Jakie są możliwości rozwoju w firmie?
Bosch zatrudnia ponad 400 000 osób na świecie w ponad 60 krajach. Mamy bardzo zdywersyfikowane produkty, a co za tym idzie, kompetencje. Rekrutacje wewnętrzne dają możliwość pracy dla różnych branży, na różnych stanowiskach, w różnych krajach. Będziemy Cię wspierać na każdym etapie Twojej kariery, oferując np. pakiety relokacyjne lub umożliwiając Career Development Dialogue - rozmowę między Tobą a kierownikiem wyższego szczebla o Twoim potencjale i przyszłości. Oprócz tradycyjnych szkoleń jest też szansa na mentoring lub udział w grupie "self learning". Poza tym organizujemy lokalne "Tech Talki", na których dzielimy się wiedzą ze współpracownikami z działu IT. Jeśli będziesz chciał/chciała, będziesz mógł/mogła dołączyć do reprezentacji Boscha na eventach IT, zarówno jako ambasador lub słuchacz konferencji.
Ile trwa okres próbny? Od czego będzie zależało przedłużenie współpracy?
Okres próbny trwa trzy miesiące, a potem podpisujemy zwykle umowę o pracę na czas nieokreślony. Ten początkowy czas to szansa na weryfikację oczekiwań ze strony pracodawcy jak i pracownika. Staramy się tak rekrutować, żeby być pewnym swoich decyzji.
Wynagrodzenie
Na jakim etapie rekrutacji będę mógł/mogła poznać wynagrodzenie?
O wynagrodzeniu rozmawiamy już przy okazji pierwszego kontaktu. Jesteśmy szczerzy z kandydatami - jeśli ich oczekiwania finansowe znacząco rozmijają się z naszym budżetem, informujemy o tym. Co roku weryfikujemy wynagrodzenia naszych pracowników względem standardu rynkowego i wewnętrznej spójności, tak, aby osoby o podobnych kompetencjach i zadaniach zarabiały podobnie. Dlatego też, nawet jeśli Twoje oczekiwania finansowe będą dużo niższe niż nasze założenia, wciąż zaproponujemy Ci takie wynagrodzenie, które jest u nas standardem.
Proces rekrutacji
Jakie są fazy rekrutacji i ile trwa każda z nich?
Staramy się, żeby rekrutacja trwała nie dłużej niż jedno-dwa spotkania, poprzedzone rozmową telefoniczną. Na pierwszym spotkaniu poznasz swojego bezpośredniego przełożonego, który osobiście lub z pomocą Twojego przyszłego współpracownika porozmawia o stosowanych przez Ciebie technologiach. Na drugim spotkaniu porozmawiasz z kierownikiem projektu, w którym będziesz pracować. Staramy się, żeby od rozmowy telefonicznej do złożenia oferty nie minęło więcej niż 2 tygodnie.
Jakich pytań mogę się spodziewać?
Na pewno będziemy chcieli poznać Twoje doświadczenie związane ze stosowaniem wymaganych technologii. Oprócz projektów, w których brałeś/brałaś udział, poprosimy Cię o opisanie Twojej roli w nich, osiągniętych rezultatów i sposobów pracy. Opiszemy też nasz styl prowadzenia projektów i zapytamy się Ciebie, co o tym myślisz. Żadnych podchwytliwych pytań nie stosujemy i traktujemy się po partnersku.
Czy cały proces interview będzie online?
Tak, obecnie tak robimy.
Jakieś inne porady?
Warto aplikować, nawet jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do zmiany pracy. Może miło się zaskoczysz?
Marcin Kujawski - absolwent UŁ na kierunku Finanse i Bankowość, od 2018 roku pracuje jako kierownik zespołu SAP FI/CO/HR w Bosch, z którym związany jest od 2017. Ma ośmioletnie doświadczenie z technologiami SAP, pracując w obszarze SAP GRC, Security, i FI/CO.