T-Mobile stawia na dane!
W ramach transformacji cyfrowej został utworzony nowy zespół zorientowany na wprowadzenie w T-Mobile kultury podejmowania decyzji w oparciu o dane.
Bardzo intensywnie rozwijamy obszar Big Data i Hurtowni Danych w celu utworzenia jednego źródła prawdy, Data Lake, a także wykorzystania nowoczesnych technologii, m.in. nauczania maszynowego i analizy predykcyjnej do zarządzania biznesem.
Głównym elementem naszego ekosystemu jest nowa platforma Data Lakehouse, działająca na Kubernetesie, oparta o podejście mikroserwisowe i Code-as-a-Service, jest unikalnym produktem realizującym koncepcje jednego źródła prawdy, demokratyzacji danych i samodzielnego dostępu do danych. Dzięki niej, zespoły analityczne będą miały bezpośredni dostęp do danych detalicznych i kalkulacji i będą mogły bez udziału deweloperów tworzyć nowe rozwiązania i raporty wspierające podejmowanie decyzji w oparciu o dane.
Oprócz tego rozwijamy także oddzielne środowisko Machine Learning, przy użyciu którego zespół Data Science tworzy i operacjonalizuje modele analityczne wspomagające procesy biznesowe, opierając się o dowolne dane z Hurtowni Danych i Data LakeHouse.
Równie ważnym, a często niedocenianym elementem, jest Proces Zarządzania Danymi i Jakością Danych (Data Governance & Data Quality), którego jesteśmy właścicielem. Stworzenie uzgodnionych definicji biznesowych i mierników jakości, i utrzymywanie ich aktualnej wersji w Katalogu Danych (Data Catalogue) jest warunkiem koniecznym do utrzymania dobrej jakości podejmowanych decyzji. Aby to osiągnąć konieczna jest współpraca jednostek z różnych obszarów firmy przy silnym wsparciu z poziomu Zarządu.
Dzięki dostępowi do dużej ilości danych możemy też w ramach naszego zespołu budować zaawansowane rozwiązania analityczne na potrzeby wewnętrzne np. przewidywanie awarii, a także oferowane klientów zewnętrznym, np. antifraud API pozwalające wykrywać osoby chcące oszukać instytucje finansowe.
Warte podkreślenia jest, że wszystkie te zadania realizujemy wewnętrznym zespołem deweloperów, przy użyciu podejścia open source first i minimalnym wykorzystaniu rozwiązań komercyjnych i zespołów zewnętrznych.
Ze względu na bardzo szybko zmieniające się otoczenie i wymagania rynkowe, nasz zespół pracuje według metodyk zwinnych Scrum i Kanban, podzielony na max kilkunastoosobowe squady, każdy działający niezależnie i rozwijający własny produkt wg wizji Product Ownera. Obecnie mamy pięć zespołów deweloperskich, w sumie ponad 50 osób.