Jak wygląda praca przy projekcie rządowym
Specjaliści IT, czy to juniorzy, czy ci z wieloletnim doświadczeniem, mają zazwyczaj mało styczności z rządowymi projektami. To raczej nie powinno budzić zdziwienia, biorąc pod uwagę, że sektor prywatny wydaje się dużo bardziej atrakcyjny. Widełki w ofertach firm prywatnych są coraz szersze, benefity coraz obszerniejsze, a pracę coraz łatwiej dopasować do prywatnego trybu życia, np. pracując z domu. W tym momencie, czy to przez media, czy domysły, praca na projekcie rządowym kojarzy się z wielkimi kaskadowymi projektami, długimi okresami wdrożenia, czy pracą w środowisku nieprzystosowanym dla programisty, odpowiadając przed osobami w krawatach, które nie mają pojęcia o IT.
Jednak tak jak sektor prywatny ewoluował pod wpływem rosnącej potrzeby na programistów, systemy IT i ogólną zależność od technologii - tak samo urzędy i ministerstwa polegają na coraz to większej cyfryzacji… jak choćby ministerstwo cyfryzacji ;)
W S&T tworzymy rozwiązania IT w sektorze prywatnym, jednak dziś chcielibyśmy Wam opowiedzieć o projekcie P1, który realizujemy dla Ministerstwa Zdrowia. Z perspektywy naszego zespołu, opowiemy o tym, jak wygląda praca na projekcie rządowym. Pozwoli Wam to zajrzeć za rządową kurtynę i przekonać się, czy praca na takich projektach faktycznie różni się od pracy w software housie. Do naszego zespołu można dołączyć, ale najpierw, dowiedzmy się, na czym polega sam projekt.
Czym jest projekt P1?
W ramach projektu P1 budujemy dla Ministerstwa Zdrowia szeroką platformę, która ma wspierać rozwój e-usług w obszarze publicznej ochrony zdrowia. W ramach tej platformy, realizujemy już szereg usług, jak na przykład e-recepta, e-skierowanie, docelowo również elektroniczna dokumentacja medyczna i zdarzenia medyczne. Projekt zakłada również inne usługi, o których przekonasz się, dołączając do nas :)
Cyfryzacja Polskiej służby zdrowia to nie lada zadanie. Jednak w ciągu kilku miesięcy nasz zespół, składający się z programistów z sektora prywatnego, zdołał zbudować w pełni sprawny portal gabinet.gov.pl, oraz usprawnić portal pacjent.gov.pl i system e-recept, który bezbłędnie zadziałał w obszarach testowych. E-recepty mają w pełni zastąpić tradycyjne recepty od 1 stycznia 2020, a e-skierowanie od 1 stycznia 2021, jednak już dziś ułatwiają życie wielu Polakom (choć jeszcze nie wszyscy wiedzą, że już mogą z nich korzystać).
Co najciekawsze, zrobiliśmy to w metodyce Agile i za pomocą popularnych open sourcowych narzędzi. Nasz zespół korzysta z umiejętności i oprogramowania, do których dostęp ma każdy programista. Jeżeli chciałbyś dołączyć do naszego zespołu, na dole znajdziesz więcej informacji, ale na razie, dowiedz się więcej o pracy na projekcie rządowym.
Czym wyróżniają się projekty rządowe?
Sektor publiczny w naszym kraju od dłuższego czasu próbuje poprawić politykę zdrowotną w Polsce, poprzez poprawę jakości usług medycznych oraz zwiększenie ich dostępności. Zadanie nie jest łatwe, wiemy jednak, że 85% pacjentów w Polsce (według statystyk PwC) ma dostęp do internetu, a ponad 60% jest gotowa korzystać z telemedycyny, czyli z cyfryzacji sektora medycznego. Niestety, sektor medyczny w Polsce jest mało zaawansowany technologicznie w porównaniu do innych krajów UE. Jest też jednak bardzo duży i wprowadzanie takiej cyfryzacji jest dużo większym przedsięwzięciem w naszym kraju, niż na przykład w małej Estonii, gdzie takie systemy są dostępne od dawna.
Abyśmy osiągnęli ten sam poziom w kraju, w którym żyje ponad 38 milionów obywateli, potrzebne są potężne narzędzia informatyczne i sprawny system przepływu danych. Nawet jeżeli faktycznie miałoby z niego korzystać tylko 60% obywateli, skala przedsięwzięcia jest gigantyczna i jest pierwszą znaczącą różnicą pracy na projekcie rządowym. Na szczęście mamy do naszej dyspozycji wsparcie rządowych systemów. Na projektach rządowych mamy dostęp do wielu rządowych API.
Projekt P1 zakłada integrację z takimi API, jak rejestry medyczne lub węzeł krajowy, w skład którego wchodzą narzędzia, z których, jako obywatel, na pewno korzystałeś. Profil Zaufany oraz e-dowód działają całkowicie na węźle krajowym.
Dodatkowo pracujemy z bazami NFZ, zintegrowanym informatorem pacjenta, systemem PESEL-NET oraz bazami GUS i ZUS.
W przeciwieństwie do popularnych serwisów, dla takich API nie znajdziemy po prostu wrapperów na GitHubie. Integracja opiera się na dokumentacji. Jak można się domyślić, dobra dokumentacja jest tutaj niezbędnym fundamentem. Jednak nie oznacza to, że jesteśmy z nią pozostawieni zupełnie sami. Ministerstwo Cyfryzacji, poza dostarczaniem samej dokumentacji, dostarcza nam również środowiska integracyjne.
Oczywiście praca z systemami, które zawierają tak wrażliwe dane, wymaga sporo zaufania. Dostęp do nich oznacza nie tylko podpisanie odpowiednich klauzul. Wspomniane API dają dostęp do wielu informacji, z których bardzo wiele jest poufnych, dlatego wymagane jest dużo większe przyłożenie wagi do bezpieczeństwa.
To, co jest podobne
Realizując projekt P1, programujemy w sposób iteracyjno-przyrostowy, pracując na dwutygodniowych sprintach, podczas których odbywa się planowanie oraz testowanie oprogramowania, oraz weryfikacja funkcjonalności. Używamy metody Nexus Scrum do budowania rozwiązań, które skutecznie dopasowują się do zmian na projekcie.
Dodatkowo dostarczamy całość oprogramowania w oparciu o open sourcowe technologie. Choć niektóre aspekty projektu wymagają inwestycji i wsparcia producenckiego drogich narzędzi, główne komponenty systemu bazują na Javie. Na front-endzie używamy Angulara, na back-endzie Javy 8 i Spring Boot. Bazą jest MySQL, a naszą pracę wspomaga Docker, Elasticsearch czy Kibana. Niektóre bazy danych to PostgreSQL, a ze względu na dużą skalę wdrożenia korzystamy ze wsparcia Percony dla MySQL.
Stosowanie tylu open sourcowych komponentów pozwala nam zarówno zredukować koszty utrzymywania i prowadzenia platformy, jak i uniknąć drogich licencji i zależności od jednego vendora. Dodatkowo możemy łatwo znaleźć sprawdzonych specjalistów do konkretnych zadań, pracując z szeroko znanymi i lubianymi narzędziami.
Platforma, którą tworzymy, to także zbiór wielu różnego rodzaju narzędzi, obsługiwanych na różne sposoby. Internetowe Konto Pacjenta to ogólnodostępny portal, a System Gromadzenia Danych Medycznych jest scentralizowany. Za pomocą szyny usług ESB, aż 14 tysięcy aptek w Polsce jest w stanie się z nim połączyć.
Jednak i w przypadku wykorzystywanych narzędzi, znajdziemy wiele znanych na rynku wyborów. W zespole stawiamy na sprawdzone w boju i znane technologie, takie jak Spring, MySQL i Angular.
Choć często projekty rządowe kojarzą się z rozwiązaniami stricte komercyjnymi, i wydawaniu gigantycznych pieniędzy na licencje, w rzeczywistości popularne technologie okazują się idealnym rozwiązaniem nie tylko dla sektora prywatnego.
Wpływ na jakość życia w kraju
Każdy z nas na pewno niejednokrotnie zderzył się z realiami służby zdrowia w Polsce. Jednak dzięki projektowi P1, już niedługo żaden pacjent nie będzie musiał stać ponownie w kolejce do lekarza z powodu nieczytelnej lub zgubionej recepty. Planowane rozwiązania pozwolą znacznie skrócić czas oczekiwania na usługi medyczne.
Projekty takie jak P1 przekładają się na jakość życia nas samych oraz naszych rodziców. Dzięki takiej cyfryzacji życia obywateli, rośnie skuteczność służby zdrowia, a co za tym idzie, również jakość zdrowia i życia Polaków.
Wykorzystując narzędzia znane programistom, wybudowaliśmy skuteczny system, który bazując na gigantycznych bazach danych, skutecznie służy milionom obywateli.
Business Solutions Unit Director