Tradycyjnie funkcjonujące branże przemysłowo-usługowe coraz częściej zmieniają się pod wpływem nieszablonowych działań konkurencji i zmieniających się preferencji konsumentów, np.:
- sektor bankowy zmienia się pod wpływem FinTech (płatności elektroniczne, Big Data, blockchain);
- noclegi i pobyty wakacyjne przestają być domeną sieci hotelowych, są zastępowane przez brokerów i wynajem bezpośredni (Airbnb, Booking);
- korporacje Taxi konkurują z globalnym potentatem transportu osobistego (UBER).
Transformacji podlegają zarówno modele biznesowe, kanały transakcji i kontaktu, portfele usług i produktów, jak również sposoby i zakresy wykorzystania danych. Organizując Fortum Hackathon chcemy polepszyć nasze usługi, aplikacje oraz sposoby komunikacji z klientami.
Zapoznaj się z wyzwaniami konkursu, opisz swój pomysł i wygraj 20 000 zł!
Rozwiązanie możesz wysłać w formie opisu w PDF (np. 1 strona A4), prezentacji, prototypu aplikacji, krótkiego video lub grafiki.
Czym jest Fortum Hackathon?
To konkurs idei. Celem naszego Hackathonu jest nawiązanie dialogu z klientami, start-up’ami, firmami, a właściwie z każdym kto ma pomysł na to, w jaki sposób możemy być lepszym dostawcą energii. Staramy się, by poprzez nowe technologie cyfrowe i mobilne usprawnić naszą sprzedaż oraz komunikację. Zastanawiamy się w jaki sposób, odpowiedzialnie i bezpiecznie, wykorzystać bazy danych jakie posiadamy, tak żeby służyły naszym klientom.
Podczas całego konkursu (2 etapy) - liczy się Twój pomysł (umiejętności programowania nie są wymagane). Od Ciebie zależy, w jaki sposób zaprezentujesz efekty swojej pracy.
Wyzwania konkursowe
Poniżej znajdują się 3 zadania, wokół których możesz tworzyć swoje pomysły. Pamiętaj, że istnieje możliwość zgłoszenia, indywidualnie lub w zespole maksymalnie 5-osobowym, dowolnej liczby rozwiązań. Aby otrzymać szansę na wygraną wystarczy, że opiszesz swój pomysł np. na 1 stronę A4, zarejestrujesz się do konkursu naciskając przycisk "Chcę wziąć udział", a następnie przycisk "Wyślij zgłoszenie". Czekamy na Ciebie!
1. Fortum – Twój nowy sprzedawca prądu i gazu
Jako niezależny sprzedawca prądu i gazu każdego dnia staramy się lepiej docierać z naszymi ofertami do klientów obsługiwanych przez tradycyjnych sprzedawców, często walcząc ze stereotypami i nieuczciwą konkurencją. Nasz plan minimum to być najlepszym sprzedawcą z największą liczbą pozyskanych klientów, dlatego szukamy sposobów i narzędzi, które nam to umożliwią.
- W jaki sposób można przedstawiać nasze oferty na sprzedaż prądu i gazu przez aplikacje mobilną lub www? Czy można stworzyć system rekomendacyjny do pozyskiwania klientów? A może znasz sposoby na zdobycie nowych klientów przy użyciu już istniejących technologii lub poprzez wprowadzenie innowacyjnego procesu sprzedażowego? Wyślij nam swój pomysł i zacznij z nami współpracę przy jego wdrażaniu! Twoje rozwiązanie może być opisem usługi lub narzędzia, która pomoże nam zrealizować wyznaczone cele w wyzwaniu.
2. Digitalizacja doświadczenia klienta firmy energetycznej
Czy chciałabyś/chciałbyś zobaczyć rachunek za energię w aplikacji swojego banku lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej wybierać dzień, w który otrzymasz fakturę i zapłacić ją online? A może najważniejsze jest to żeby zapoznać się z naszą ofertą i porozmawiać o niej za pośrednictwem Facebook’a lub innego kanału komunikacji?
- Zaproponuj w jaki sposób możemy polepszyć jakość naszej komunikacji i współpracy z klientami poprzez wykorzystanie innowacyjnych narzędzi, aplikacji lub niestandardowych kanałów dotarcia do konsumentów. Podziel się z nami swoją ideą i już dzisiaj wyślij swój pomysł!
3. EnergyData
Jako sprzedawca prądu i gazu jesteśmy w posiadaniu baz danych: od danych identyfikujących klientów, przez dane związane z fakturami i płatnościami, po dane dotyczące zużycia energii. Czasem jest to jeden stan licznika w dniu, czy miesiącu, ale dla naszych klientów wyposażonych w liczniki inteligentne mamy dostęp do kompletnych profili dobowo-godzinowych pozwalających na szczegółową analizę zużycia prądu w gospodarstwie domowym.
- Jeżeli masz pomysł na wykorzystanie tych danych, ich wizualizację lub połączenie z innymi źródłami danych np. miejskie Open Data – to wyzwanie jest dla Ciebie. Pamiętaj, że naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort naszych klientów w związku z czym proponowane rozwiązania muszą uwzględniać to w warstwie technicznej i funkcjonalnej! A może masz już swoje autorskie rozwiązanie, które możesz dostosować do naszych potrzeb? Wyślij zgłoszenie - być może zostanie ono komercyjnie wdrożone do naszej organizacji.
Aby otrzymać dostęp do danych - wyślij do nas maila na adres agnieszka@challengerocket.com, w tytule wpisując Fortum - dane.
Przebieg konkursu
Fortum Hackathon został podzielony na dwa etapy:
I Etap : Idea challenge (online) - rejestracja i nadsyłanie pomysłów (06.02.17-26.02.17)
Przygotuj propozycję rozwiązania dla postawionego wyzwania, zaprezentuj ją w dowolnej formie (np. opis w pliku PDF, prototyp aplikacji mobilnej/webowej, makieta/screen graficzny lub krótkie video) i wyślij przez formularz zgłoszeniowy do dnia 26.02.2017 klikając na przycisk "Chcę wziąć udział", a następnie "Wyślij zgłoszenie".
Ogłoszenie wyników I etapu nastąpi 02.03.2017 (40 miejsc czeka). Uczestnicy wybrani przez Jury konkursowe zostają zaproszeni do II etapu, w którym wysłane pomysły będą dalej udoskonalane. Pokrywamy koszty podróży.
II Etap : Hackathon (w formie kreatywnych warsztatów)
II etap ma formę warsztatów pod okiem mentorów, który odbędzie się 11.03.2017 w siedzibie Fortum w Gdańsku. Podczas tego etapu uczestnicy konkursu rozbudowują swoje pomysły według kolejnych faz Design Thinking (budowanie prototypów, testowanie). Metodyka Design Thinking będzie przedstawiona na początku warsztatów (nie musisz jej znać). Pod koniec dnia uczestnicy prezentują gotowe rozwiązanie przed Jury, a dodatkowo każdy otrzyma Google Chromecast! Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się po zakończeniu wydarzenia.
Ważna informacja: pokrywamy koszty podróży uczestników (40 miejsc) oraz zapewniamy wyżywienie i napoje podczas hackathonu.
Nagroda główna
Dla najlepszego projektu, który zostanie wdrożony w funkcjonowanie naszej firmy przewidziana jest nagroda główna w wysokości
20 000 PLN! Ale to nie wszystko! Uczestnicy II etapu otrzymają również cenne nagrody rzeczowe!
Jest też szansa na zdobycie nagrody dodatkowej lub wyróżnienie dla innej lub innych prac konkursowych w postaci zaproszenia do odpłatnego uczestniczenia w pracach zespołu projektowego pracującego nad rozwiązaniem zaproponowanym w danej pracy konkursowej.
Nie zwlekaj i już dzisiaj wyślij swój pomysł!
Kryteria oceny prac
Prace konkursowe będą oceniane według następujących kryteriów:
- Innowacyjność rozwiązania,
- Atrakcyjność metody,
- Łatwość wdrożenia,
- Zasięg pomysłu (potencjał klientów),
- Zgodność ze strategią rozwoju naszej firmy.
Fortum Hackathon to konkurs idei. Nieważne w jakiej dziedzinie się specjalizujesz - liczy się Twój pomysł, kreatywność i nowatorskie rozwiązanie przedstawionych wyzwań.
Zaprezentuj swoją koncepcję w sposób, który najlepiej ją ukaże! Może to być krótki film, na którym opowiadasz o pomyśle, prezentacja czy też opis w pdf, przy czym forma pisemna nie powinna przekraczać 2 stron A4, prezentacja 5 slajdów, zaś film 2 minut.
Mentorzy
Od lewej:
- Kamil Borzejewicz - o systemach IT, innowacjach i potrzebach FMS Polska SA w tym obszarze wie prawie wszystko
-
Michał Borowczyk - zawiaduje danymi pomiarowymi i rozliczeniowymi
- Ewa Oświecińska - wsparcie metodyczne i proceduralne
- Maciej Makowski - kieruje Design Lab'em
- Wojciech Hetmański - prowadzi projekty sprzedażowe, testuje innowacyjne rozwiązania sprzedażowe w energetyce
Dodatkowe korzyści
- Sprawdzisz swoje umiejętności w zakresie kreatywnego myślenia (w ramach metody Design Thinking),
- Masz możliwość wygrania cennych nagród,
- Kwalifikując się do II etapu, bierzesz udział w warsztatach kreatywnych w Gdańsku (pokrywamy koszty podróży),
- Poznasz ciekawych ludzi ze świata biznesu i nowych technologii,
- Możliwość współpracy z Design Labem Fortum (warsztaty kreatywne, testowanie),
- Uzyskasz wartościowy wpis do CV (informacje o zwycięzcach w licznych publikacjach prasowych),
- Być może to właśnie Twój projekt okaże się zwycięski i zostanie wdrożony w funkcjonowanie firmy!
Informacje dodatkowe
- pokrywamy koszty dojazdu uczestników warsztatów (II etap konkursu), do łącznej wysokości 300 złotych na każdego z uczestników (lub każdego z członków zespołu),
- zapewniamy wyżywienie i napoje.
Więcej na temat organizacji hackathonów znajdziesz w zakładce hackathon.