Regulamin hackathonu pn. „Fortum HACKATHON”
I. Wstęp
1. Niniejszy regulamin (dalej jako „Regulamin”) określa zasady i tryb przeprowadzenia Konkurs pod nazwą „ Fortum Hackathon” (dalej w treści jako „Konkurs”), którego organizatorem jest Fortum Marketing and Sales Polska S.A. z siedzibą przy ulicy Heweliusza 9 w Gdańsku, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000378299, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 7811861610, (dalej w treści jako ,,Organizator”).
2. Konkurs organizowany jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Czas trwania Konkursu obejmuje okres od 6 lutego 2017 roku do 11 marca 2017 roku (dalej: ,,Czas Trwania Konkursu”).
II. Warunki uczestnictwa w konkursie
1. Konkurs jest przeznaczony dla:
Osób fizycznych, które w chwili zgłoszenia udziału w Konkursie spełniają następujące warunki:
- ukończyły 18 rok życia,
- posiadają miejsce stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
- zapoznały się z treścią niniejszego Regulaminu i zaakceptowały jego postanowienia w toku zgłoszenia do Konkursu.
Osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, które
w chwili zgłoszenia udziału w Konkursie spełniają następujące warunki:
- posiadają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- zapoznały się z treścią niniejszego Regulaminu i zaakceptowały jego postanowienia w toku zgłoszenia do Konkursu.
2. W Konkursie nie może uczestniczyć Organizator, członkowie organów Organizatora, pracownicy Organizatora lub inne osoby związane z Organizatorem stałą umową cywilnoprawną, jak członkowie rodzin członków organów, tych osób i pracowników Organizatora, a także członkowie Jury oraz członkowie ich rodzin. Przez członków rodziny, o których mowa powyżej rozumie się: wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, małżonków rodzeństwa, rodziców małżonków, krewnych
w linii bocznej do II stopnia i osoby pozostające w stosunku przysposobienia lub spowinowacone.
3. Udział w Konkursie jest całkowicie dobrowolny.
III. Zasady konkursu
1. Prace konkursowe mogą być zgłaszane indywidualnie lub przez zespół składający się z maksymalnie 5 osób lub podmiotów („Uczestnik Konkursu”). W przypadku zgłoszenia przez Zespół, każdy z członków zespołu jest traktowany jak Uczestnik Konkursu, przy czym w przypadku zwycięstwa lub wyróżnienia zespołu, Zespół otrzymuje tylko jedną nagrodę lub wyróżnienie, zaś za wszelkie zobowiązania Uczestnika Konkursu wynikające z Regulaminu członkowie Zespołu odpowiadają solidarnie.
2. Uczestnik Konkursu może zgłosić dowolną liczbę prac konkursowych.
3. Nagrody lub wyróżnienia określone w Regulaminie otrzymają Uczestnicy Konkursu, którzy zgodnie z Regulaminem, warunkami i harmonogramem Konkursu zaprezentują najlepsze w ocenie Jury prace konkursowe, zgodnie z kryteriami przedstawionymi w § 4 ust. 2 Regulaminu.
4. Prace konkursowe powinny dotyczyć następujących wyzwań („Wyzwania”):
- Fortum – Twój nowy sprzedawca prądu i gazu,
- Digitalizacja doświadczenia klienta firmy energetycznej,
- EnergyData.
5. Prace Konkursowe zgłoszone do udziału w Konkursie muszą być wyłącznego autorstwa Uczestnika Konkursu, bądź współautorstwa członków Zespołu biorącego udział w Konkursie.
6. Uczestnicy biorący udział w Konkursie mają za zadanie stworzyć kompletne rozwiązanie, co najmniej jednego z Wyzwań konkursowych od podstaw w Czasie Trwania Konkursu, zgodnie z harmonogramem Konkursu.
7. Uczestnicy Konkursu:
- zobowiązują się przestrzegać Regulaminu;
- oświadczają, że przygotowane prace wykonane zostały w całości samodzielnie i Uczestnicy są ich wyłącznymi autorami oraz dysponują całością praw do prac konkursowych, w tym prawami autorskimi;
- zobowiązują się, że zgłoszone prace konkursowe będą spełniać wymogi ogólnie przyjętej etyki, jak również nie będą zawierać treści o charakterze przestępczym, w tym rasistowskich, erotycznych lub brutalnych,
- zobowiązują się, że zgłoszone prace konkursowe nie będą naruszać przepisów prawa powszechnie obowiązującego oraz godzić w dobra osobiste innych osób, jak również nie będą naruszać autorskich praw majątkowych i osobistych innych osób, a także jakichkolwiek innych praw własności intelektualnej osób trzecich,
- zobowiązują się, że zgłoszone prace konkursowe będą umożliwiały ich wykorzystanie dla celów komercyjnych Organizatora.
8. Uczestnicy zobowiązują się pracować zgodnie z fazami metodyki Design Thinking.
9. Warunkiem uczestniczenia w konkursie jest dokonanie rejestracji za pośrednictwem strony internetowej challengerocket.com/fortum oraz zaakceptowanie warunków niniejszego Regulaminu.
10. Konkurs zostanie przeprowadzony według następującego Harmonogramu:
- Ogłoszenie wyzwań konkursowych przez Organizatora - 06.02.2017,
- Rejestracja uczestników - 06-26.02.2017,
- Zgłaszanie prac konkursowych pierwszego etapu – Idea Challenge - 06.02-26.02.2017 (organizator zastrzega możliwość przedłużenia tego terminu),
- Ogłoszenie przez Organizatora wyników pierwszego etapu - 02.03.2017 (organizator zastrzega możliwość przedłużenia tego terminu),
- Warsztaty - 11.03.2017.
11. Konkurs zostanie przeprowadzany w dwóch Etapach:
Etap 1 Idea Challenge: Zgłaszanie pomysłów – w trakcie tego etapu Uczestnicy Konkursu prezentują swoje pomysły na ogłoszone Wyzwania w dowolnej formie (np. film, prezentacja, opis), przy czym forma pisemna nie powinna przekraczać 2 stron A4, prezentacja 5 slajdów, zaś film 2 minut. W tym Etapie Uczestnicy Konkursu powinni zrealizować trzy pierwsze fazy metodyki Design Thinking (tj. empatyzacja, definiowanie problemu, generowanie pomysłu), a zgłoszone prace powinny wskazywać działania podjęte dla każdego z ww. etapów. Celem Etapu 1 jest dokonanie wstępnej selekcji zgłoszonych pomysłów.
Etap 2 Hackathon Stacjonarny: Tworzenie rozwiązań – w trakcie tego Etapu wybrani przez Jury Uczestnicy Konkursu tworzą rozwiązania docelowe podczas zorganizowanych przez Organizatora Warsztatów. Podczas tego Etapu Uczestnicy Konkursu realizują prace według kolejnych faz Design Thinking (tj. budowanie prototypów, testowanie) oraz prezentują gotowe rozwiązanie Jury.
12. Podczas Warsztatów Organizator zapewnia miejsce do pracy z dostępem do sieci internetowej. Uczestnikom Konkursu zostaną również zapewnione posiłki i napoje podczas Warsztatów.
13. Organizator pokrywa koszty dojazdu uczestników Warsztatów do łącznej wysokości 300 (trzysta) złotych na każdego z Uczestników Konkursu (lub każdego z członków Zespołu).
14. Podczas Warsztatów dla Uczestników Konkursu dostępni będą mentorzy – tj. przedstawiciele merytorycznych obszarów Organizatora odpowiadających Wyzwaniom, którzy będą wspierać uczestników oraz udzielać porad i odpowiedzi na pytania dotyczące procesu tworzenia pracy konkursowej.
15. Warsztaty trwać będą maks. 10 godzin.
16. Po zakończeniu Warsztatów Uczestnicy Konkursu zaprezentują swoje prace konkursowe, przy czym czas prezentacji jednej pracy konkursowej nie może przekroczyć 5 minut a następne 10 minut zostanie przeznaczone na sesję pytań.
17. Z zastrzeżeniem pkt 12 powyżej, Uczestnicy Konkursu zobowiązani są zapewnić sobie wszelki sprzęt, urządzenia lub oprogramowanie niezbędne do wykonania pracy konkursowej.
18. W przypadku ustalenia naruszenia przez Uczestnika Konkursu lub Zespołu postanowień Regulaminu oraz przepisów prawa powszechnie obowiązującego, Organizatorowi przysługiwać będzie prawo dyskwalifikacji danego Uczestnika lub Zespołu.
IV. Nagrody
1. Prace konkursowe oceniane będą przez Jury w składzie:
- Krzysztof Noga - Prezes Zarządu Organizatora;
- Maciej Kościński,
- Krzysztof Dziewirz,
- Krzysztof Sroka,
- Anna Zieniewicz,
- Dagmara Bętkowska.
2. Prace konkursowe będą oceniane według następujących kryteriów:
- Innowacyjność (atrakcyjności) rozwiązania,
- Łatwość wdrożenia,
- Zasięg pomysłu (potencjał klientów),
- Zgodność ze strategią rozwoju Organizatora.
3. Nagrodą Główną w Konkursie jest kwota pieniężna w wysokości 20.000,00 (dwadzieścia tysięcy) Złotych.
4. Organizator może przyznać nagrodę dodatkową lub wyróżnienie dla innej lub innych prac konkursowych w postaci zaproszenia do odpłatnego uczestniczenia w pracach zespołu projektowego pracującego nad rozwiązaniem zaproponowanym w danej pracy konkursowej.
5. Organizator zastrzega również prawo nieprzyznania Nagrody Głównej, jak również prawo przyznania Nagrody Głównej kilku Uczestnikom Konkursu, przy czym w takim przypadku kwota Nagrody Głównej zostaje odpowiednio podzielona pomiędzy zwycięzców Konkursu.
6. Każdy z Uczestników Konkursu zakwalifikowany do Etapu II otrzyma nagrodę rzeczową.
7. Na zakończenie Warsztatów Jury dokona oceny prac.
8. Ogłoszenie zwycięzców i przyznanie nagród nastąpi na zakończenie warsztatów. Wypłata Nagrody Głównej nastąpi w terminie 14 dni licząc od dnia otrzymania właściwego rachunku bankowego od zwycięzcy Konkursu.
9.Organizator przyznaje zwycięzcom Konkursu będącymi osobami fizycznymi dodatkową nagrodę w formie pieniężnej w wysokości odpowiadającej podatkowi dochodowemu od osób fizycznych z tytułu wygranej w Konkursie, liczonemu od ubruttowionej o należny podatek dochodowy wartości nagród rzeczowych i nagrody pieniężnej. Kwota ta nie podlega wypłacie na rzecz uczestnika, lecz przeznaczona jest do zapłaty należnego podatku dochodowego od wartości nagrody, obciążającego wygrywające osoby zgodnie z Ustawą z dn. 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).
10. Organizator zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), po wydaniu nagród zwycięzcom Konkursu będącymi osobami fizycznymi, obliczy, pobierze i odprowadzi do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od wartości nagród pieniężnych w wysokości 10%, o którym mowa w pkt. 10.
V. Prawa własności intelektualnej do pracy konkursowej
1. Uczestnik Konkursu, któremu przyznana została Nagroda Główna (dalej „Zwycięzca”), oświadcza, że jest twórcą rozwiązania zaprezentowanego w ramach swojej pracy konkursowej oraz wszelkich jej części lub elementów składowych. Zwycięzca oświadcza nadto, że przysługują mu wyłączne i nieograniczone majątkowe prawo autorskie do pracy konkursowej, jak również do wszystkich jej części składowych lub elementów. Zwycięzca zapewnia jednocześnie, iż praca konkursowa nie posiada żadnych wad prawnych lub fizycznych, jak również nie jest obciążona roszczeniami i innymi prawami osób trzecich. W przypadku, gdy którekolwiek z powyższych oświadczeń Zwycięzcy okaże się nieprawdziwe lub też gdy wobec Organizatora osoba trzecia zgłosi roszczenia w związku z korzystanie z pracy konkursowej lub jej poszczególnych elementów, to Zwycięzca zobowiązuje się ponieść wszelkie konsekwencje z tego wynikające, w tym w szczególności zobowiązuje się zwolnić Organizatora z wszelkich zobowiązań osób trzecich z tytułu naruszenia ich praw, w przypadku zaś, gdy Organizator poniesienie jakąkolwiek szkodę z tego tytułu, to Zwycięzca zobowiązuje się zwrócić kwotę stanowiącą równowartość poniesionej szkody.
2. Zwycięzca konkursu udziela Organizatorowi wyłącznej licencji tylko do pracy konkursowej, będącej efektem II etapu konkursu, licencja nie obejmuje elementów pomysłu/produktu nie przekazanych Organizatorowi podczas trwania konkursu.
Zwycięzca (lub odpowiednio członkowie Zespołu Zwycięzcy), z chwilą przyznania Nagrody Głównej i w zamian za tę Nagrodę Główną, udziela Organizatorowi wyłącznej licencji na korzystanie z pracy konkursowej Zwycięzcy (łącznie lub osobno, w całości lub w jakiejkolwiek części) na terytorium Polski i całego Świata, na początkowo czas oznaczony 5 lat, przy czym po upływie 5 lat licencja przekształci się na zawartą na czas nieoznaczony, a Zwycięzcy będzie przysługiwało prawo wypowiedzenia licencji udzielonej na czas nieoznaczony z zachowaniem 2-letniego okresu wypowiedzenia, z prawem do udzielania sublicencji przez Organizatora, na wszystkich znanych obecnie polach eksploatacji, w szczególności do:
- utrwalenia, zwielokrotnienia lub publikowania pracy konkursowej lub jej części w prasie, telewizji, Internecie, telefonii mobilnej lub innych mediach elektronicznych (w tym w portalach społecznościowych, jak np. Facebook, YouTube) i nieelektronicznych,
- zwielokrotnienia dowolnymi technikami drukarskimi i poligraficznymi w formie druków, plansz, plakatów, ogłoszeń, bannerów itp.;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlania, odtwarzania, nadawania, reemitowania,
- publicznego udostępnienia pracy konkursowej lub jej części w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niej dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym (w tym w sieci Internet, sieciach telefonii mobilnej i innych sieciach komunikacji elektronicznej, bez względu na ilość nadań, emisji i wytworzonych egzemplarzy),
- wprowadzania do obrotu, użyczania oryginału albo egzemplarzy,
- promocji i reklamy, merchandisingu,
- wyrażania zgody na korzystanie i rozpowszechnianie utworów zależnych, w szczególności do zmiany, tłumaczenia, korekty lub modyfikacji (dalej „Opracowania”) dla celów opisanych w pkt. 1) – 6) powyżej,
- udzielania sublicencji podmiotom trzecim na wszystkich polach eksploatacji wskazanych powyżej.
VI. Reklamacja i roszczenia
1. Wszelkie reklamacje odnośnie Konkursu mogą być zgłaszane pocztą elektroniczną na adres e-mail: hackathon@fortum.pl w terminie 14 dni od daty ogłoszenia zwycięzców, nie później jednak niż do dnia 25.03.2017 r.
2. Reklamacja powinna zawierać imię, nazwisko, dokładny adres Uczestnika Konkursu, jak również dokładny opis i wskazanie przyczyny reklamacji.
3. Reklamacje rozpatrywane będą przez Organizatora w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania przez Organizatora.
4. Uczestnik Konkursu o decyzji Organizatora zostanie powiadomiony listem poleconym na adres podany w reklamacji w terminie 7 dni od daty rozpatrzenia reklamacji.
VII. Postanowienia końcowe
1. Treść niniejszego Regulaminu jest udostępniona w siedzibie Organizatora. Jest on także dostępny na następującej stronie internetowej: www.challengerocket.com/fortum, do pobrania i zapisania w formacie PDF na urządzeniu końcowym użytkownika.
2. O ile Regulamin nie stanowi inaczej, Organizator zastrzega sobie prawo zakończenia Konkursu w każdym momencie Czasu Trwania Konkursu, bez możliwości domagania się przez Uczestników Konkursu zwrotu od Organizatora jakichkolwiek kosztów lub wydatków poniesionych w związku z uczestnictwem w Konkursie, a także prawa domagania się z tego tytułu jakiegokolwiek odszkodowania.
3. Organizator oświadcza, że Administratorem danych osobowych Uczestników Konkursu będących osobami fizycznymi i że dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu przeprowadzenia Konkursu oraz jego rozstrzygnięcia, jak również że dane te nie będą udostępniane osobom trzecim. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do uczestnictwa w Konkursie. Uczestnik Konkursu ma prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania.