Jakie umiejętności są potrzebne na stanowisku analityka biznesowego?
Biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką analitycy biznesowi odgrywają we współczesnym, ciągle zmieniającym się środowisku biznesowym, istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników IT, którzy pełnią tę rolę w organizacjach na całym świecie. Sprawdź jakie umiejętności przydadzą Ci się, jeśli planujesz rozpocząć karierę w tej dziedzinie.
Przeprowadziliśmy badanie na podstawie ogłoszeń o pracę na stanowisku analityka biznesowego i przeanalizowaliśmy najczęstsze wymagania na to stanowisko. Oto 12 najpopularniejszych z nich*:
* Badanie własne na podstawie portalu z ogłoszeniami o pracę.
Umiejętności techniczne
Aby zidentyfikować rozwiązania biznesowe, analitycy biznesowi powinni być w pełni świadomi istniejących platform technologicznych i nowych technologii, aby określić potencjalne wyniki, które mogą osiągnąć dzięki nim. Projektowanie systemów o znaczeniu krytycznym dla biznesu i testowanie narzędzi oprogramowania to również kluczowe umiejętności techniczne i typowe wymagania w opisach stanowisk analityków biznesowych.
Umiejętności komunikacyjne
Charakter pracy analityka biznesowego obejmuje interakcję z programistami, klientami, użytkownikami końcowymi i kierownictwem. Sukces projektu zależy od tego, jak jasno analitycy biznesowi przekazują szczegóły, takie jak wymagane zmiany, wyniki testów i wymagania projektowe. Tak więc płynność w komunikacji to umiejętność obowiązkowa dla każdego analityka biznesowego.
Umiejętności analityczne
Zestaw umiejętności analityka biznesowego powinien obejmować doskonałe umiejętności analityczne w zakresie interpretowania i przekładania potrzeb klientów na procesy operacyjne. Większość opisów stanowisk analityka biznesowego obejmuje doskonałe umiejętności analityczne do analizowania dokumentów, danych, ankiet użytkowników i przepływów pracy, co zapewnia rozwiązania problemów, które są niezbędne.
Zdolność do podejmowania decyzji
Umiejętności podejmowania właściwych decyzji są obowiązkowe w każdym opisie stanowiska analityka biznesowego. Analitycy biznesowi powinni być w stanie ocenić dane wejściowe od interesariuszy, przeanalizować sytuację i wybrać właściwy plan działania. Jeśli chodzi o jej zdolność do przetrwania i utrzymanie zysków, rentowność organizacji będzie w znacznym stopniu zależeć od umiejętności podejmowania decyzji przez analityków biznesowych.
Zdolności kierownicze
Planowanie zakresu projektu pod kątem kierowania pracą, prognozowanie budżetów pod kątem zarządzania żądaniami zmian oraz monitorowanie ograniczeń czasowych to kluczowe elementy w pracy niemal każdego analityka biznesowego. Będąc interdyscyplinarną rolą zawodową, analitycy biznesowi powinni posiadać wysokie umiejętności menedżerskie, aby obsługiwać projekty od początku do końca.
Umiejętność myślenia strategicznego
Częstym problemem, z którym boryka się wielu analityków, jest brak wiedzy na temat strategii firmy i jej wpływu na wymagania projektowe. Analitycy biznesowi muszą być w stanie jasno i zwięźle określić, w jaki sposób każdy element strategii korporacyjnej łączy się z projektem, aby dokładnie przewidzieć, jak zmiany wpłyną na wyniki. To z kolei daje im większą pewność wspierania - lub kwestionowania strategii - w zależności od tego, co jest konieczne.
Zdolności negocjacyjne
Konieczne jest, aby analitycy nauczyli się kilku umiejętności negocjacyjnych. Nauka negocjacji jest nieocenioną umiejętnością, gdy szuka się kompromisu między niezgadzającymi się stronami. Analitycy biznesowi często angażują się w dyskusje z wieloma interesariuszami, których interesy są sprzeczne. Odrobina negocjacji może pomóc w rozwiązaniu tych sporów. Biorąc to pod uwagę, równie korzystne jest nauczenie się, kiedy negocjować, a kiedy nie. Negocjacje są opłacalne, jeśli istnieje zadowalająca pozycja, na której można się oprzeć, ale nie w przypadku rozwiązywania koniecznych rezultatów.
Inne, często potrzebne i przydatne kompetencje analityków biznesowych to:
Elastyczne podejście: charakter roli oznacza, że każdy projekt może napotkać nieoczekiwane problemy. Analitycy muszą być elastyczni i odporni w ich obliczu.
Kreatywne rozwiązywanie problemów: analitycy biznesowi powinni być ciekawi. Muszą badać problemy pod każdym kątem, aby móc określić najlepsze możliwe rozwiązanie.
Dbałość o szczegóły: gdy analitycy biznesowi przechodzą między strategiami wysokiego i niskiego poziomu, muszą upewnić się, że ich przekaz może się odpowiednio skalować. Powinni być w stanie zrozumieć wpływ ich decyzji na każdą część działalności.
Im więcej powyższych umiejętności posiadasz, na tym większe wynagrodzenie możesz liczyć. Sprawdź, jak kształtują się zarobki wśród specjalistów z zakresu analizy biznesowej.