Agile w transformacji firmy Jak przezwyciężyliśmy kryzys i urośliśmy o 450% w ciągu 3 lat
Potrzeba zmiany „od góry”
Był rok 2016. Zasiadałem w zarządzie wraz z dwoma pozostałymi osobami z backgroundem sprzedażowym i prawniczym. Ja byłem „tym programistą” pośród nich. Obserwowałem co się dzieje, jak funkcjonuje firma i widziałem ten kryzys, który nas dopadł. Czułem, że dłużej nie możemy pracować w dotychczas znany nam sposób. Zdecydowałem, że rewolucja w sposobie zarządzania musi nastąpić i podjąłem to wyzwanie, aby zarazić moich kolegów swoim sposobem myślenia. Chciałem, żeby i oni uwierzyli, że Agile w VM.PL jest możliwe. Wiedziałem jednak, że nawet najlepszej klasy Scrum Master lub Agile Coach nie zdoła wprowadzić oczekiwanych zmian, jeśli transformacja nie rozpocznie się od zarządu i właścicieli firm. Dopiero przemyślana strategia, która znajdzie poparcie w kierownictwie może przyczynić się do pozytywnej zmiany i wpłynąć na zwiększenie wydajności.
Przypomniały mi się czasy, gdy sam byłem developerem i robiliśmy pierwszy framework, który miał przyspieszyć tworzenie portali dla innych klientów i zapewnić dużo większe bezpieczeństwo. Zaczynając pracę z samego rana, kończyliśmy ją dopiero późno w nocy. Nie działo się tak dlatego, że ktoś obiecał nam premię, ale ponieważ kochaliśmy to, co robiliśmy. Dostrzeżenie tych elementów było dla mnie kluczowe w kontekście potrzeby przeprowadzenia transformacji według metodologii Agile również w naszej firmie. Szybko zmieniająca się rzeczywistość i większa samoświadomość pracowników była podstawą do tego, aby zmodyfikować dotychczas praktykowaną metodologię pracy. Musieliśmy stać się spójni i dostosować model prowadzenia firmy do wymagań współczesnego świata.
Małymi krokami do dużego sukcesu
Początki były bardzo ciężkie. Dużo rozmawialiśmy i robiliśmy eksperymenty, które miały nas oderwać od typowej metodyki waterfall i coraz bardziej zbliżyć do Agile. Zaczęliśmy traktować pracowników jak dorosłych, mówiąc im o otoczeniu biznesowym w jakim pracujemy. Praca w Agile wymaga także sfokusowania na samodoskonaleniu się i ciągłej pracy nad jakością. Do tego służą wszystkie spotkania i rozmowy, które są istotnym elementem naszej współpracy. Nie traktujemy ich jednak jako spotkań statusowych, na których zespół raportuje wykonane zadania, lecz jako szansę ku temu, aby sami mogli wyciągnąć wnioski pozwalające na podjęcie lepszych decyzji w przyszłości.
Od rozpoczęcia transformacji Agile urośliśmy 450% w ciągu 3 lat. Firma jest rentowna i z roku na rok zwiększa swoją rentowność. Filozofia Agile pomogła nam również w obecnym kryzysie, gdy niezbędne było, aby ważne decyzje zapadały szybko. Umożliwienie naszym pracownikom wypowiedzenia się i wzięcia udziału w ich podejmowaniu, przyczyniło się do wspólnego opracowania strategii i dało znaczne lepsze rezultaty. Kierując się metodyką Agile, każdego dnia chcemy wymagać od siebie odrobinę więcej niż wczoraj. W VM.PL połączenie silniej motywacji i transparentności w stosunku do pracowników, jak i klientów, jest naszym sposobem na sukces.
Agile – rozwiązanie na każdy kryzys
Osobiście jestem przekonany, że to właśnie Agile pomogło nam przezwyciężyć kryzys w 2016 roku, a zmiana myślenia i stosunku do pracowników sprawiły, że rozwinęliśmy się jak nigdy wcześniej. Cieszę się, że udało mi się zarazić agliowym podejściem moich współpracowników i pozostałych członków zarządu. Jestem dumny z transformacji, jaką wspólnie przeszliśmy i widzę wymierne jej korzyści. Uwierzcie mi – rewolucja w sposobie myślenia jest możliwa i co więcej – to ona jest fundamentem, gdy nadchodzi kryzys.
Łukasz Borzęcki / CEO, CTO / VM.PL