Projekty w mBanku
wITaj w mBanku, jednym z największych polskich software house’ów. Dzięki Wyzwaniu .NET możesz dołączyć do jednego z zespołów deweloperskich.
Bankowość detaliczna
Trzy zespoły zajmują się rozwojem i prowadzeniem cyfrowych produktów banku, skierowanych do klienta Detalicznego.
Obecnie skupiamy się na dwóch projektach. Pierwszy to asystent konta oparty na algorytmach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Asystent pomoże klientom zrozumieć, jak wydają swoje pieniądze oraz robić to… mądrzej! Drugi projekt to unifikacja wszystkich kanałów elektronicznych mBanku.
W obu przypadkach development prowadzimy zarówno w natywnych aplikacjach na systemach Android, iOS oraz na desktopie. W tym zespole jest sporo okazji, by wykazać się w obszarze technologii webview i nie zabraknie wyzwań związanych z pracą na froncie (React.js) czy backendzie (.net core, C#, bazy danych).
Zespoły produktowe, które rozwijają system transakcyjny online.mbank.pl oraz aplikację mobilną mBank. Technologicznie system opieramy o Altamirę na z/OS (Cobol). Nowe moduły rozwijamy jako niezależne mikroserwisy oraz ostatnio wdrażamy micro front-ends. Po stronie mobilnej dostarczamy aplikację dla Androida oraz iOS.
W zespole Produktów Klienta Firmowego rozwijamy oraz utrzymujemy moduły/produkty systemu transakcyjnego online.mbank.pl dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ważniejsze produkty w naszym zespole to: mTransfer, Platforma Walutowa, Książka Odbiorców (indywidualna oraz firmowa), Koszyk Płatności (w tym wieloosobowa autoryzacja), Przelew do US, Przelew do ZUS.
Rozwijamy także produkty integrujące się z systemami zewnętrznymi jak: MojeId, PayNow, Leasing, Biała lista VAT, Księgowość. Rozwijamy produkty end-to-end. W warstwie front-end stosujemy React. Po stronie back-end .NET 6.0, baza danych SQL Server. Po stronie back-end stosujemy mikroserwisy z uwzględnieniem takich cech jak niezależny development oraz deployment, observability (w tym centralized loging), resilience. Od strony technologicznej architekturę mikroserwisów wspierają: docker+kubernetes, AzureDevOps, Prometheus+Graphana, Splunk. Stosujemy kulturę organizacyjna DevOps.
Wiele naszych wyzwań dotyczy tematów kryptografii (np. wykorzystanie certyfikatów ECC, integracja z HSM) oraz integracji systemów (REST, SOAP, OAuth2 z OpenID)
Dbamy o jakość i wprowadziliśmy testowanie oparte o piramidę testów. W szczególności dużo uwagi poświęcamy testom integracyjnym z wykorzystaniem takich bibliotek/technologii jak Wiremock. In memory integration tests (WebApplicationFactory).
Bankowość korporacyjna
Celem projektu Caramba jest utworzenie nowoczesnego CRM korporacyjnego na bazie istniejącego rozwiązania. Aktualnie mamy dwa systemy. CRM 1.0 zbudowany w technologii „legacy” rozwijamy od kilkunastu lat. Za to CRM 2.0 wykorzystuje nowoczesne technologie ale z małym zakresem funkcjonalnym. W ramach projektu podejmujemy się „liftingu” CRM2.0. Chcemy przeprojektować i zmigrować wymagane funkcjonalności z CRM 1.0 do 2.0. Planujemy to zrealizować w latach 2023-2026. Stack technologiczny CRM2.0 opiera się na: .net 6.0, Angular 13, SQL Server, Redis, ElasticSearch, Docker, Kubernetes.
Usługi Ogólnoorganizacyjne
To największy i najbardziej zróżnicowany departament rozwoju usług IT. Wspieramy, wdrażamy, optymalizujemy i digitalizujemy: procesy klienckie, pracownicze i backoffice w całej organizacji (Ferryt, UniFlow, Eximee, mService). Wykorzystujemy do tego systemy klasy BMP (Business Process Management). Ponadto integrujemy usługi i procesy z większością systemów w banku oraz interfejsy zewnętrzne. W ciągu miesiąca przetwarzamy kilka milionów wniosków klientów, od otwarcia rachunku czy kredytu po dyspozycje i reklamacje itd.
Pomagamy użytkownikom w codziennych wyzwaniach, związanych z użyciem narzędzi IT (Helpline). Odpowiadamy za procesy operacyjne / wspierające systemy rozliczeniowe banku (rozliczenia przelewów krajowych elixir i zagranicznych swift).
W naszej domenie są również: centralne repozytorium przechowywania dokumentacji (Doxis), centralny system wysyłki maili (Hermes), procesy kancelaryjne (SOK), archiwizacyjne, podpis cyfrowy, obsługujemy procesy budżetowe i HR - systemy ERP (Axapta). Tworzymy i obsługujemy cyfrowe środowisko pracy - aplikacje mobilne, intranet i wiele innych…
Technologicznie jest to cały przekrój - od .NET Framework 4.7 do .NET 7 na backendzie czy od ASP.NET MVC do Reacta i Angulara na Frontendzie. Do tego SQL Server, ElasticSearch, RabbitMQ, Docker, Kubernetes i wiele innych.
Podcasty mBanku
1. Podcast mBank x Porozmawiajmy o IT: Dobre praktyki w testowaniu na przykładzie .NET.
(Kliknij w obrazek aby przejść do podcastu w serwisie Spotify)
Czy testowanie jest już powszechne? Jakie są code smells albo złe praktyki na podstawie których możemy powiedzieć, że nasze testowanie nie idzie w dobrą stronę? O jakich przydatnych narzędziach czy bibliotekach ze świata .NET można wspomnieć czy polecić w kontekście testowania? Zapraszamy do rozmowy Krzysztofa Kempińskiego, prowadzącego podcast Porozmawiajmy o IT z Dominikiem Jeske - Konsultantem ds architektury oprogramowania w mBanku.
2. Podcast mBank x the:protocol: Co robi programista .NET w mBanku?
(Kliknij w obrazek aby przejść do podcastu w serwisie Spotify)
Co jest kluczowe dla roli programisty .NET? Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna? Jakie wyzwania czekają na kandydata? Nowoczesne technologie, a użyteczne rozwiązania w praktyce? Jak wygląda wsparcie rozwoju pracowników w mBanku? Na te pytania i wiele więcej odpowiedzą podczas rozmowy z Edytą Kowal nasi eksperci: Tadeusz Rzeźniczak – IT Manager oraz Łukasz Wilczyński – Senior Manager, odpowiedzialny za wsparcie transformacji technologicznej mBanku.
3. Podcast mBank x the:protocol: Kiedy babcia zapyta cię, czym się zajmujesz. O zadaniach full-stack developera.
(Kliknij w obrazek aby przejść do podcastu w serwisie Spotify)
Kim jest fullstack developer? Kiedy warto zatrudnić fullstacka? Jak wygląda praca na tym stanowisku w mBanku? Jakie wartości reprezentuje programista fullstack? Ścieżki rozwoju – czyli jak zostać programistą w mBanku? Gorąco zapraszamy do rozmowy Edyty Kowal z Martą Zarajczyk – Liderką Zespołu Cyfrowe Środowisko Pracy i Artura Wąsika – Wicedyrektora IT, którego zespoły wspierają i rozwijają systemy bankowości korporacyjnej.