10 wskazówek jak się wyróżnić i przyspieszyć rozwój kariery w analizie biznesowej
Zastanawiasz się jak przyspieszyć i rozwinąć swoją karierę w zawodzie analityka biznesowego? Przedstawiamy listę 10 wskazówek od doświadczonych analityków na to, jak efektywnie pogłębiać swoją karierę w analizie biznesowej.
1. Stale ucz się nowych rzeczy
Zarządzanie procesem uczenia się jest ważne zarówno dla zarządzania czasem, jak i rozwoju osobistego. Dobrym sposobem jest np. poświęcenie godziny dziennie na przegląd mediów branżowych i czytanie o nowościach w analizie biznesowej, a dzięki temu codzienne przyswojenie jednego nowego faktu technicznego lub biznesowego. W ciągu roku da Ci to 365 nowych faktów, które dodatkowo będziesz wykorzystywać w codziennej pracy i dzięki temu powtarzać, to czego się nauczyłeś/łaś. W Internecie roi się od przydatnych materiałów - wystarczy tylko znaleźć czas aby regularnie móc je przyswajać, nawet w małych dawkach.
2. Więcej domen - więcej możliwości
Ucz się i rozwijaj w wielu dziedzinach biznesowych. Przykładowo swoją karierę możesz rozpocząć w analityce usług finansowych, ale w międzyczasie zbierać wiedzę z zakresu innych branż, jak choćby motoryzacja, telekomunikacja czy branża rozrywkowa. Dzięki temu jeśli jeden sektor zacznie wykazywać się mniejszą liczbą dostępnych projektów czy wolniejszym tempem wzrostu, nadal masz szansę na pracę w roli specjalisty w innych dziedzinach. Ograniczanie się tylko do jednej domeny biznesowej wiąże się również z ryzykiem zbyt dużego przywiązania zawodowo do jednej firmy i zmniejszeniem swojej mobilności na rynku pracy w roli analityka biznesowego. Innymi słowy - pamiętaj żeby w swojej karierze nie stawiać wszystkiego na jedną kartę.
3. Zróżnicowane umiejętności
Już na wczesnym etapie swojej kariery postaw na naukę zróżnicowanych technologii. Wielu doświadczonych ekspertów języka SAS ma na przykład problem z późniejszą nauką R, a z kolei eksperci od SPSS potrzebują umiejętności z zakresu SAS aby dostać pracę na pożądanym przez nich stanowisku. Specjaliści języka R zauważają często, że nauka C ++ jest przydatna. Z upływem czasu trudniej jest nauczyć się zupełnie nowych języków programowania. Dywersyfikacja zestawów umiejętności na wstępnym etapie kariery pomaga zmniejszyć zależność od jednego rodzaju technologii i pracy w tylko w tym obszarze. Pomaga zatem poszerzyć zestaw możliwości na pracę w roli analityka biznesowego.
4. Znajdź swoją najmocniejszą specjalizację
Ucząc i rozwijając się na wielu polach nie zapomnij aby przy tym być bardzo dobrym w przynajmniej jednej domenie biznesowej czy technologii. Fachowość ma znaczenie i uwiarygodnia kandydata w oczach pracodawcy. W końcu jako analityk biznesowy w dużej mierze świadczysz usługi doradcze dla biznesu i pozycja eksperta jest w tym nieoceniona. Publikowanie artykułów, książek, czy wpisów w branżowych mediach pomaga to osiągnąć. Pamiętaj przy tym, że aby być dobrym specjalistą, musisz stale aktualizować swoją wiedzę w wybranej dziedzinie.
5. Networking
Stale buduj sieć kontaktów z ludźmi z branży analizy biznesowej. Przydatne mogą być w tym: Quora, Stack Overflow, grupy na LinkedInie i Facebooku, newslettery do nauki czy Twitter i inne media społecznościowe do nawiązywania kontaktów. Networking jest ważną częścią życia zawodowego i często pomaga łatwiej zmienić pracę czy otrzymać fachową pomoc od innych analityków biznesowych.
6. Statystyka
Posiadanie przeszkolenia statystycznego jest niezbędne w karierze analityka. Ważne jest również, aby być na bieżąco z innowacjami w dziedzinie statystyki i wieloma technikami modelowania, prognozowania, testowania hipotez i formułowania strategii. Jest to obszar, który wymaga ciągłego doskonalenia, aby Twoje umiejętności były zawsze aktualne.
7. Programowanie
Ważne jest też, aby posiadać choćby podstawowe umiejętności w zakresie pisania i poprawiania kodu i przygotowywaniu dokumentacji. Umiejętności programistyczne wymagają czasu ale pomogą Ci w projektach analitycznych. Dokumentacja jest z kolei pomocna w zarządzaniu dużymi projektami oraz pomaga w szkoleniach i komunikacji projektów. Na początku może się to wydawać czasochłonne, ale w rezultacie oszczędza znacznie więcej czasu w całym projekcie.
8. Zapytania i przechowywanie danych
Zdobywanie właściwych danych, łączenie dużych zbiorów i efektywne ich przechowywanie to umiejętność, która bardzo pomaga w projektach analitycznych. Problemy z danymi zajmują znacznie więcej czasu, a analiza jest całkowicie zależna od ich poprawności. Znajomość baz danych, wydajnych technik zapytań pomaga w uzyskaniu przewagi w pracy analityka biznesowego.
9. Certyfikaty
Certyfikaty, w tym wydane przez SAS Institute, Google, czy IBM, pomagają dodatkowo podkreślić Twoją wiarygodność w dziedzinie analizy biznesowej. Oczywiście “suche” certyfikaty niewiele dają, ale w połączeniu z innymi umiejętnościami i doświadczeniem dają Ci zdecydowaną przewagę nad innymi analitykami.
10. Umiejętność prezentacji
Umiejętności prezentacyjne obejmują tworzenie zarówno dokumentów, jak i prezentacji (zwykle w formacie Word, PDF lub PowerPoint), a także umiejętności mówienia. Ćwiczenie tych kompetencji jest niezbędne, aby stworzyć i wzmocniać właściwe wrażenie w pracy anlityka biznesowego.
Wiesz już co pobudzi Twoją karierę w analizie biznesowej - pora wykorzystać to w praktyce! Nie jesteś pewien/pewna czy i w jaki sposób rozwijać karierę w analizie biznesowej? Sprawdź w naszym artykule na ten temat i poznaj możliwe ścieżki kariery w analizie biznesowej.