Jakie są możliwe role analityków biznesowych? Poznaj różne typy specjalistów BA
Od analityka biznesowego, w zależności od organizacji, oczekuje się wykonywania różnych czynności w różnych momentach. Rzeczywistość jest taka, że bardzo niewiele osób może robić wszystko. Większość analityków jest wyspecjalizowana, a ich specjalizacja (ukierunkowanie) zależy od typu projektu, organizacji, umiejętności, narzędzi itp.
Prawdopodobnie zawsze będzie to płynny temat, ale zaczynamy dostrzegać bardzo wyraźne różnice w rolach (i nazwach stanowisk) powszechnie kojarzonych z analizą biznesową. Są to:
- Analityk biznesowy
- Architekt biznesowy
- Analityk procesów biznesowych
- Analityk biznesowy IT
- Analityk systemów
- Analityk wymagań
- Analityk danych
- Analityk użyteczności / UX
Role te różnią się między sobą pod względem wymaganych kompetencji czy zadań. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.
Analityk biznesowy IT
To osoba, która analizuje organizację i projekt systemów technicznych, modeli biznesowych, procesów i strategicznych potrzeb biznesowych. Analityk biznesowy IT jest również odpowiedzialny za odkrywanie rzeczywistych potrzeb interesariuszy. W wielu przypadkach ułatwia też komunikację między działami biznesowymi. W szczególności będą często odgrywać centralną rolę w dostosowywaniu potrzeb określonej jednostki biznesowej do możliwości, które może zapewnić IT.
Analityk (inżynier) wymagań
Termin ten jest często używany zamiennie z analitykiem biznesowym IT, chociaż wiele osób postrzega tę rolę jako ograniczoną do gromadzenia wymagań i dokumentowania. W rzeczywistości nie ma standardów branżowych dotyczących zakresu inżyniera wymagań. Z doświadczenia termin ten odnosi się do roli, która znajduje się gdzieś pomiędzy analitykiem biznesowym IT a analitykiem systemowym.
Analityk danych
Rola analityka danych biznesowych różni się od roli analityka biznesowego w dwóch głównych aspektach. Pierwszy z nich to umiejętności analityczne. Oczekuje się, że analityk danych biznesowych będzie potrafił elastycznie myśleć o tym, w jaki sposób dane, które firma obecnie gromadzi, mogą zostać ponownie połączone i przeanalizowane w nowy sposób, aby lepiej zrozumieć biznes. Analityk danych biznesowych powinien umieć zadać właściwe pytania, aby zidentyfikować możliwości zmian w procesach biznesowych, które mogą sugerować dane. Po drugie, umiejętności techniczne. Podczas gdy analityk biznesowy zazwyczaj otrzymuje gotowy zestaw danych lub definicję problemu, od analityka danych biznesowych oczekuje się, że będzie potrafił programować w SQL w celu wyciągnięcia przydatnych danych z baz danych.
Analityk systemów biznesowych
Termin ten jest często używany w odniesieniu do specjalisty ds. analizy, którego obowiązki zaczynają się od gromadzenia wymagań, a kończą na specyfikacjach funkcjonalnych/technicznych. W większości przypadków „Analityk systemów biznesowych” = „Analityk biznesowy IT” + „Analityk systemowy”.
I znów - należy pamiętać, że większość organizacji nadaje analitykowi dowolny tytuł, podczas gdy rzeczywiste oczekiwania mogą być bardzo różne, w zależności od projektu czy danego zespołu.