Celem projektu jest przybliżenie bankowości online seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Ludzka sprawność obniża się stopniowo wraz z wiekiem.Jest to naturalny proces, który podczas korzystania z bankowości online objawiać może się poprzez:
- wzrost trudność klikania w małe pola;
- wzrost trudności posługiwania się myszką oraz klawiaturą;
- wzrost poziomu stresu na skutek trudności w obsłudze stron/aplikacji;
- obniżenie zdolności koncentracji ;
- zmniejszenie wrażliwości na kontrast;
- zmianę postrzegania kolorów (wrażliwości na kolory);
- trudności z pamięcią krótkotrwałą ;
- trudności w radzeniu sobie z nadmiarem informacji;
- częstsze odwracanie uwagi przez nieistotny materiał, ruch.
Z trudnościami w korzystaniu z bankowości online spotykają się również osoby, które korzystają z niestandardowych urządzeń wejścia: asystent głosowy dla osób niepełnosprawnością wzrokową, specjalistyczne klawiatury, myszki komputerowe (np. trackball) czy też urządzenie sterowane za pomocą gałek ocznych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Niepewność powstała na skutek powyższych czynników może powodować, zarówno u seniorów jak i u osób z niepełnosprawnością, lęk przed konsekwencją ewentualnego błędu - utratą pieniędzy, zadłużeniem. Naszym zdaniem działania mające na celu wzrost częstotliwości korzystania z bankowości online powinny mieć charakter dwukierunkowy i obejmować działania optymalizacyjne mające na celu dostosowanie interfejsu do potrzeb osób starszych bądź z ograniczeniami oraz działania informacyjno-edukacyjne mające na celu uświadomienie korzyści płynących z bankowości online oraz edukowanie w zakresie korzystania z możliwości jakie daje nam bankowość mobilna oraz webowa.
Wymagania interfejsu:
- Czytelny i zrozumiały tekst (powiększone odstępy pomiędzy wierszami oraz marginesy, unikanie kursyw oraz podkreśleń, tekst wyjustowany do lewej strony);
- spójność oraz unikanie przeciążania w układzie oraz designie strony;
- unikanie złożoności formularzy i dostarczanie jasnych wskazówek;
- przewidywalność i spójność menu oraz linków ułatwiające orientację oraz nawigację (łatwe do zidentyfikowania nagłówki oraz odnośniki);
- dostosowanie do współpracy z technologią wspomagającą (np. asystent głosowy).
Prezentowane przez nas rozwiązanie zakłada przede wszystkim możliwość wyboru uproszczonego interfejsu strony lub aplikacji bankowej, który byłby dostosowany przez użytkownika lub pracownika banku do jego potrzeb. Dostosowanie to opiera się na ułatwieniu dostępu do najczęściej stosowanych funkcji (np. przelew bankowy), przy zachowaniu dostępu do funkcji rzadziej używanych. Proponowane przez nas menu startowe ma formę neutralnego tła, na którym umieszczone są spersonalizowane kafelki, prowadzące bezpośrednio do często stosowanych operacji. Takie rozwiązanie znacznie redukuje liczbę ruchów/kliknięć, niezbędnych do wykonania operacji, stanowiąc tym samym znaczne ułatwienie dla osób z ograniczeniami różnego rodzaju. Ponadto wszelkie aktywne pola ulegają powiększeniu, a napis na nich obecny powiększeniu, dzięki temu osoby łatwiej jest dostrzec dane pole i wykonać na nim dane działanie.
Drugim ważnym rozwiązaniem jest zastosowanie inteligentnego pola wyszukiwań. Często łatwiej jest wyszukać opcję, niż odpamiętać, gdzie była ona schowana w menu. Nasza wizja pola wyszukiwań obejmuje również wpisywanie (oraz wklejanie) danych do przelewu bezpośrednio w okno wyszukiwania. Aplikacja automatycznie wygenerowałaby formularz do wglądu użytkownika. Pozwala to unikać przełączania się między różnymi polami, a także znacząco przyspiesza operację w przypadku wklejania danych np. ze skrzynki pocztowej.
Przełamanie lęku osób starszych przed korzystaniem ze współczesnych technologii wymaga jednak czegoś więcej, niż tylko przystępnego interfejsu. Potrzebne są również działania informacyjno-edukacyjne, które powinny być obecne przede wszystkim w kontakcie osoba - pracownik banku lub osoba - członek rodziny.
Działania te mogą przybrać również formę reklam ukazujących oszczędność czasu i wygodę korzystania z bankowości online np. zimą, gdy chodniki są oblodzone i każde wyjście na pocztę lub do banku potencjalnie wiąże się z możliwością upadku i złamania kończyny, oraz ukazujących wzrost bezpieczeństwa pieniędzy (większa ochrona pieniędzy przed kradzieżą i oszustwem “na wnuczka”).
Pozytywne mogłoby być nawiązanie współpracy z organizacjami, które zrzeszają osoby starsze (Uniwersytety III Wieku) lub niepełnosprawne i przeprowadzenie warsztatów poprzedzonych krótkim wykładem bazujących na wersji demonstracyjnej strony/aplikacji.
Ważne jest również ukazanie bankowości jako prostej i dopasowanej do potrzeb w celu zmniejszenia nabytego wcześniej uprzedzenia. Przystępny interfejs pozwala to zrobić w sposób szczery.
(Demo nie zawiera pełni funkcjonalności)
Comments (0)