BioSecureBanking to system, który redefiniuje paradygmat bankowości jaką znamy. Zrywamy z ciągnącymi się za nami od czasu wprowadzenia karty VISA w 1958 roku fizycznymi kartami płatniczymi czy kredytowymi, wizytami w oddziałach banku czy podpisywaniem tonów papieru.
Za sprawą skorzystania z nowych regulacji i narzędzi, jakimi są elektroniczna tożsamość (eID) bądź mobilna tożsamość (mID) zgodne z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej, elektroniczny podpis kwalifikowany (tożsamy z podpisem odręcznym) i zastosowaniu biometrii na urządzeniach mobilnych jak smartfony czy tablety już nigdy nie będziemy chodzić do banku i podpisywać papierowych umów, a wszystko załatwimy w dogodnym dla nas miejscu i czasie.
Wszystkie dyspozycje i transakcje będą dokumentowane w formie elektronicznej, zaś zwolnione zasoby w placówkach (służące do przechowywania papierowej dokumentacji) bank może przeznaczyć na salki spotkań czy miejsca pracy co-workingowej dla swoich klientów. Jest to również krok w stronę ekologii.
W Polsce od 2019 roku zostaną wprowadzone nowe dowody tożsamości - oparte o karty inteligentne (ang. smartcard) z elektronicznym chipem oraz zaszytą biometrią obywatela - m.in. zdjęciem twarzy. Ich autentyczność będzie gwarantować kryptograficzny podpis wystawcy - państwa Polskiego. Do roku 2028 każdy obywatel polski bez wyjątku będzie wyposażony w taki dowód osobisty. Oczywiście do tego czasu możliwe będzie również utworzenie elektronicznej tożsamości (eID) czy jej wariacji mobilnej tożsamości (mID) - podobnej do profilu zaufanego ePUAP.
W tym miejscu pojawia się okazja aby banki stały się gwarantem autentyczności obywatela, odpowiednia procedura weryfikacyjna wraz z pobraniem próbek biometrycznych w placówce banku może poskutkować utworzeniem mobilnej tożsamości. Weryfikacja takiej tożsamości może następować w dowolnym miejscu i czasie za użyciem zwykłego smartfona na zasadzie usługi świadczonej przez bank "zweryfikuj się przez bank" (analog do "zaloguj się przez facebooka"). Bank świadczący taką usługę na rzecz innych podmiotów może pobierać opłatę, bo jednocześnie przenosi na siebie pracę weryfikacji osoby i gwarantuje autentyczność klienta.
Dzięki posiadaniu mobilnej bądź elektronicznej tożsamości obywatel może udać się do akredytowanych instytucji wydających elektroniczne kwalifikowane podpisy i dokonać swojej weryfikacji on-line, dzięki czemu jest wstanie uzyskać taki podpis, który jest równoważny z podpisem odręcznym. Obywatel wyposażony w elektroniczny podpis kwalifikowany jest w stanie zawierać umowy z mocą podpisu odręcznego na odległość w dowolnej chwili i miejscu.
Celem zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa wprowadzone zostaną co najmniej dwuskładnikowe procedury uwierzytelniające - wykorzystujące wielomodalną biometrię (np. twarzy i głosu wraz z testowaniem żywotności) oraz wiedzę (np. PIN czy hasło) lub posiadanie (np. numer telefonu - SMS kod).
Za sprawą takiej weryfikacji jesteśmy w stanie uruchomić szereg nowych funkcjonalności dla klientów - m.in. ulepszona wersja płatności a'la BLIK, czyli przelewy natychmiastowe między dwoma osobami fizycznymi, ponieważ każdy może stać się terminalem płatniczym dla drugiej strony i zostać odpowiednio zweryfikowany.
Wyobraźcie sobie, lecisz do Chin, wysiadasz na lotnisku w Pekinie i wchodząc na stronę Bank of China wybierasz opcję założenia konta i klikasz usługę "zweryfikuj się przez bank". Robisz sobie zdjęcie smartfonem i wypowiadasz kilka słów, bank przesyła do Ciebie SMS kod, który wpisujesz i zostajesz zweryfikowany przed Bank of China, który wystawia Ci umowę prowadzenia rachunku. Klikasz podpisz cyfrowo, system przenosi Cię do Twojego dostawcy podpisu kwalifikowanego i ponownie wybierasz opcję zweryfikuj przez bank, ponownie przesyłasz dane biometryczne i potwierdzasz SMS kod. Gratulujemy, właśnie otworzyłeś konto w Bank of China, jeszcze dodasz wirtualną płatność weryfikowaną przez system a'la Blik na telefonie i idziesz po swoje ulubione Pho. Wszystko trwało 15 minut i zostało zrobione na lotnisku podczas oczekiwania na bagaż.
To jest właśnie prawdziwa bankowość przyszłości!
Comments (0)