10 rzeczy, które warto przygotować przed rozmową o pracę na analityka biznesowego
Zapotrzebowanie na analityków biznesowych stale rośnie - to idealny czas na znalezienie pracy w tej roli. Mimo pilnej potrzeby zatrudnienia specjalistów analizy biznesowej, potencjalni pracodawcy są bardzo wymagający w procesie selekcji kandydatów. Kluczem jest odpowiednio sporządzone, profesjonalne CV oraz dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i zaimponować przyszłemu pracodawcy.
Jak więc przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko analityka biznesowego aby przejść ją z sukcesem i zacząć wymarzoną pracę? Poznaj 10 tematów, które najczęściej są poruszane podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko analityka biznesowego.
1. Mocne strony analityka biznesowego
Analiza biznesowa to wieloaspektowa i stale ewoluująca profesja. Dlatego rekruter chce mieć pewność, że kandydat wie, jakie umiejętności są niezbędne do odniesienia sukcesu. Musisz więc podkreślić, co możesz wnieść na to stanowisko (zarówno pod względem technicznym jak i umiejętności “miękkich”). Warto dokładnie przejrzeć opis stanowiska w ogłoszeniu - bardzo prawdopodobne, że właśnie tam znajdziesz mocne wskazówki co do rodzaju pożądanych umiejętności. Zapoznanie się z firmą i jej kulturą przed rozmową również wskaże Ci, co najbardziej ceni Twój potencjalny pracodawca.
2. Ocena Twoich cech i umiejętności
Sprawdź, jakich umiejętności najczęściej wymagają pracodawcy na stanowisku analityka biznesowego. Kilka najważniejszych z nich w pigułce:
- Rozwiązywanie problemów i myślenie analityczne - pokaż, jak w przeszłości wykazywałeś/łaś się podejmowaniem decyzji, kreatywnym myśleniem i rozwiązywaniem problemów.
- Etyka pracy - wyjaśnij, czym jest dla Ciebie etyka zawodu analityka i przedstaw doświadczenie, w którym pokazałeś/łaś te wartości w swojej pracy.
- Znajomość biznesu - przedstaw swoją wiedzę na temat branży, organizacji, rozwiązań oraz praktyk i zasad prowadzenia działalności w obszarze, w jakim działa firma, do której aplikujesz.
- Znajomość narzędzi i oprogramowania - przyda Ci się umiejętność posługiwania się narzędziami jak Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Microsoft Access, Google Analytics i Tableau. Dodatkowym atutem będą też wiedza i umiejętności z zakresu programowania (np. w SQL) i baz danych.
- Umiejętności interakcji - przygotuj się na weryfikację Twoich umiejętności negocjacji, przywództwa i pracy zespołowej.
- Umiejętności komunikacyjne - pożądane są też kompetencje w zakresie komunikacji. Możesz np. zostać poproszony/a o wykonanie prezentacji.
3. Twoje typowe podejście projektowe
Rekruter chce upewnić się, że posiadasz pełne zrozumienie procesu planowania oraz ogólnych typów i faz dostarczanych przez Ciebie projektów. W cenie są kreatywność, umiejętność dostosowywania się i elastyczność.
4. Case study i przedstawienie wniosków
Ten element rozmowy kwalifikacyjnej skupia się na przedstawieniu realnej sytuacji z życia firmy, z którą pracownik na danym stanowisku będzie musiał sobie poradzić. Ma na celu sprawdzenie wiedzy oraz decyzyjności kandydata. Może Ci więc zostać przedstawione case study, wymagające przemyślenia rozwiązań strategicznych lub zaleceń dotyczących problemu.
5. Jak radzisz sobie z obsługą trudnych interesariuszy
Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest konieczne i pomoże zdobyć zaufanie osoby przeprowadzającej rozmowę. Umiejętności miękkie, takie jak współpraca i komunikacja, są bardzo cenne, ponieważ mają kluczowe znaczenie podczas pracy z innymi osobami w firmie. Dobrym pomysłem jest przekazanie doświadczenia, w którym z sukcesem wykorzystałeś/aś te umiejętności w praktyce. Pozwoli Ci to również lepiej zrozumieć wyzwania, które mogą pojawić się na tym stanowisku.
6. Jak radzisz sobie ze zmianami wymagań
Opowiedz, jak zareagujesz w sytuacji zmiany wymagań w projekcie. Tutaj sprawdzane są Twoje umiejętności logicznego myślenia. Twoja odpowiedź powinna poruszyć następujące kwestie:
- ustalenie priorytetów i zakresu zmian oraz analizy wpływu,
- przygotowanie raportu dotyczącego zasobów, kosztów i harmonogramu,
- ocena, jakie efekty przyniesie zmiana.
7. Pytania o SDD
Innym typowym pytaniem jakie może się pojawić jest to, co wiesz o SDD. Na to pytanie należy odpowiedzieć bardzo prosto, mówiąc, że SDD oznacza dokument projektu systemu i jest centralnym etapem podziału programistów i użytkowników biznesowych. Pozwala programistom zrozumieć wymagania biznesowe. Możesz zostać zapytany o to, jak tworzysz diagramy przypadków użycia. Postaraj się w tym miejscu wspomnieć o użyciu MS Visio i Rational Rose.
8. Znajomość narzędzi i systemów
Rekruter chce wiedzieć, jakie systemy biznesowe i narzędzia znasz i z jakimi pracowałeś/aś w przeszłości. Opowiedz, jakie konkretne narzędzia są Ci znane i jak były przez Ciebie używane. Jeśli korzystałeś/łaś z systemu, z którego obecnie korzysta potencjalny pracodawca, koniecznie o tym wspomnij. Jeśli zaś ten system nie jest Ci znany, omów, jak planujesz nauczyć się z niego korzystać.
9. Zrozumienie zagrożeń i problemów
Rekruter wie, że jest to coś, z czym analityk biznesowy będzie się mierzył każdego dnia. Musisz więc wyrazić, że rozumiesz ryzyko i problemy oraz wiesz, że Twoim zadaniem będzie ich kontrolowanie, a uzyskane w ten sposób informacje będzie można wykorzystać w przyszłych projektach.
10. Modelowanie UML
Unified Modeling Language (UML) jest używany do dokumentowania, wizualizacji i budowania komponentów systemu. Rekruter chce się upewnić, że rozumiesz, w jaki sposób używane są te narzędzia. Koniecznie opisz stosowane techniki i metody.
Dodatkowe zasoby
Sprawdź też kilka kursów, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i pracy w roli analityka biznesowego:
- w języku polskim
Modelowanie procesów biznesowych: BPMN 2.0 od podstaw
Analiza Danych - Podstawy, Teoria i Praktyka
- w języku angielskim:
Excel Data Visualization for Business Analysts (bezpłatny)
Become a Stronger and More Productive Business Analyst (bezpłatny)
Business Analyst Interview Questions and Answers Masterclass
Pamiętaj, że rekruter nie oczekuje, że będziesz wiedzieć wszystko. Cały proces rozmowy kwalifikacyjnej może być nieco przytłaczający, jednak przygotowując się z wyprzedzeniem, będzie Ci dużo łatwiej być pewnym siebie i pokazać Twoją wiedzę i umiejętności przed potencjalnym pracodawcą. Sprawdź też typowe pytania, jakie najczęściej pojawiają się na rozmowach o pracę analityka biznesowego.