Typowe pytania i odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej dla analityków biznesowych (część 1)
Jakie są typowe pytania pojawiające się na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko analityka biznesowego? Oczywiście różnią się one w zależności od branży potencjalnego pracodawcy, ale można wyróżnić takie, które pojawią się niemal na każdej rozmowie na podobne stanowisko.
Zebraliśmy 10 najczęstszych pytań, wskazówki oraz przykłady odpowiedzi, które możesz wykorzystać podczas rekrutacji na analityka biznesowego w 2021 roku. Sprawdź część pierwszą, zawierającą pytania o specyfikę pracy analityka, doświadczenie w pracy z klientami i współpracownikami oraz Twój sposób i podejście do pracy analityka.
1. Jak myślisz, jakie są kluczowe mocne strony analityka biznesowego?
Ponieważ analiza biznesowa to ewoluujący i wieloaspektowy zawód, rekruterzy chcą wiedzieć, że znasz umiejętności niezbędne do odniesienia sukcesu. Prawdopodobnie masz własną listę, ale pamiętaj, aby podkreślić zarówno techniczne, jak i nietechniczne cechy, które możesz wnieść do pracy. Opis stanowiska na jakie aplikujesz powinien zawierać wskazówki, jakich rodzajów umiejętności poszukuje pracodawca. Dowiedz się też jak najwięcej o kulturze firmy przed rozmową kwalifikacyjną - może ona dostarczyć wglądu w zdolności interpersonalne, które prawdopodobnie będą cenione.
2. Jak radzisz sobie z trudnymi interesariuszami?
Umiejętność radzenia sobie z trudnymi interesariuszami jest kluczowa w pracy analityków biznesowych. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nimi, poniżej kilka porad jak postępować w takich sytuacjach:
- Zidentyfikuj trudnego interesariusza w grupie interesariuszy, wysłuchaj go i cierpliwie skoncentruj się na jego punkcie widzenia. Bądź dla nich uprzejmy i nie zamykaj od razu rozmowy z takimi osobami.
- Interesariusz będzie trudny, ponieważ nie czuje się komfortowo z czymś w projekcie. Spróbuj znaleźć i rozwiązać nurtujące go kwestie, np. budżet projektu lub brak wiedzy nt. tego, czy projekt idzie zgodnie z jego wizją itp.
- Znajdź sposób, aby spotkać się z nim osobiście i porozmawiać jeden na jeden. W ten sposób pokażesz swoje zaangażowanie i chęć rozwiązania problemu.
- Angażuj trudnych interesariuszy i spraw, by poczuli, że ich wkład jest bardzo cenny dla projektu.
3. Opowiedz o sytuacji, w której nie udało Ci się dotrzymać terminu projektu.
To jedno z trudniejszych pytań - nikt nie lubi przecież rozmawiać o swoich porażkach. Dobra wiadomość jest taka, że osoba przeprowadzająca rozmowę wie, że nie jesteś doskonały/a - nikt nie jest. Odpowiadając na to pytanie podkreśl, czego nauczyłeś/łaś się na skutek porażki. Pamiętaj o kilku elementach: opowiedz historię, uznaj swoją odpowiedzialność, nie obwiniaj innych i nie wybieraj zbyt dużej porażki.
Przykład: Na ostatnim roku studiów miałem/am do przygotowania dwa projekty na ten sam tydzień. Przypadkowo pomyliłem/łam terminy i jedna z prac została przesłana wcześniej, a druga za późno. To był prosty błąd, ale powinienem/nam był/a bardziej pilnować terminów. Na szczęście udało mi się porozmawiać z wykładowcą, który był na tyle uprzejmy, że odliczył tylko 10% z mojej oceny zamiast 20%. Od tego momentu zwracam szczególną uwagę na wszystkie terminy w moim kalendarzu i do dziś robię to podczas pracy nad projektami.
4. Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś/aś przekonać kogoś do zaakceptowania Twojej decyzji.
Odpowiadając na to pytanie, chcesz podkreślić swoją zdolność wpływania na innych. Wybierz przykład, w którym Twoje zdanie było wyraźnie poprawne na podstawie danych, a nie tylko Twojej własnej opinii.
Przykład: W poprzedniej firmie staliśmy przed decyzją, czy przedłużyć umowę z obecnym dostawcą, czy wybrać nowego. Większość zespołu chciała pozostać przy obecnym, wiedziałem/łam jednak, że nie zapewniał on szczególnie dobrych usług. Aby poprzeć mój argument, przedstawiłem/łam krótkie podsumowanie kosztów i historii usług dostawcy w porównaniu z innymi ofertami. Dzięki tym danym udało mi się przekonać zespół do wybrania nowego dostawcy, poprawy jakości otrzymywanych usług i oszczędności kosztów.
5. Jakie masz pytania?
Zadanie inteligentnych pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej pokazuje, że wiesz, jak zadawać właściwe pytania, aby uzyskać pożądane informacje - umiejętność niezbędna dla analityków biznesowych. Aktywnie słuchaj rekrutera podczas rozmowy. Osoba, z którą rozmawiasz, powinna czuć, że jesteś zaangażowany/a przez cały czas trwania rozmowy.
Przykład: Często pracowałem/łam z klientami, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność i pomagałem/łam w podejmowaniu inteligentnych decyzji, w których priorytetem są mocne strony danego klienta. Jaki jest typowy klient Państwa firmy?