Typowe pytania i odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej dla analityków biznesowych (część 2)
Poznaj kolejne pytania, jakie najczęściej pojawiają się na rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko analityka biznesowego. Tym razem przedstawiamy zagadnienia, które mają na celu zweryfikować Twoje umiejętności techniczne, wiedzę z zakresu analizy biznesowej i praktyczną pracę nad projektami. Przygotuj się dzięki naszym wskazówkom i zdobądź swoją wymarzoną pracę w analizie biznesowej!
1. Z jakimi narzędziami lub systemami z zakresu analizy biznesowej pracowałeś/aś?
Podaj konkretne narzędzia i sposób ich użycia. Jeśli korzystałeś/aś z systemu, którego używa firma, wspomnij o swoim doświadczeniu podczas rozmowy. Warto opowiedzieć o znajomości (oczywiście jeśli ją posiadasz) takich narzędzi jak: Rational, Excel, Word, PowerPoint, MS Project, MS Visio, systemy ERP czy SQL.
2. Jakie znasz diagramy wykorzystywane w pracy analityka biznesowego?
Istnieje wiele różnych rodzajów diagramów, których analitycy biznesowej używają w swojej pracy. Przed rozmową warto przypomnieć sobie choćby kilka z nich:
- Diagram czynności: przedstawia przepływ od jednej czynności do drugiej. Aktywność odnosi się do działania systemu.
- Diagram przepływu danych: graficzne przedstawienie przepływu danych do i z systemu.
- Diagram klas: przedstawia strukturę systemu, pokazując jego klasy, obiekty, metody lub operacje, atrybuty itp. Diagram klas jest głównym blokiem konstrukcyjnym szczegółowego modelowania, które jest używane do programowania.
- Diagram interakcji: diagram współpracy przedstawia komunikację zachodzącą między obiektami, pokazując przepływ informacji między nimi.
3. Opisz swoją znajomość zapytań SQL.
Ponieważ język SQL umożliwia pracę z danymi strukturalnymi, w których istnieją relacje między różnymi zmiennymi, zapytania SQL są powszechnie używane w roli analityka biznesowego. Chociaż analityk biznesowy nie zawsze musi wykazywać zaawansowane umiejętności techniczne, niektóre z nich są niezwykle cenne. Możesz zostać poproszony/a o np. wyjaśnienie elementów instrukcji SQL. Przed rozmową przypomnij sobie więc takie pojęcia jak: DDL, DML, DCL czy TCL. Oprócz definicji, które zademonstrują Twoją wiedzę, możesz również podać praktyczny przykład, w jaki sposób wykorzystałeś/aś SQL w swojej pracy.
4. Opisz swoje podejście w pracy nad projektem.
Zrozumienie przepływu pracy kandydata może pomóc pracodawcy ocenić jego pracę zespołową, zarządzanie projektami i umiejętności organizacyjne. Aby odpowiedzieć, wyjaśnij ogólne fazy, przez które zazwyczaj przechodzisz pracując nad projektem, zamiast wymieniać konkretne procesy lub zadania, z którymi rekruter może nie być zaznajomiony. Skoncentruj się na Twoim rzeczywistym doświadczeniu, aby opisać swoje umiejętności i sposób ich wykorzystania w praktyce.
Np. jeśli pracowałeś/łaś nad etapami planowania projektu, możesz wspomnieć o elementach takich jak: plan komunikacji, struktura podziału pracy (WBS), czy plan zarządzania wymaganiami. Opowiedz, jak dostosowałeś/łaś konkretne podejście do potrzeb danego projektu.
5. Jak radzisz sobie ze zmianami wymagań w projekcie?
Po pierwsze, warto zabezpieczyć się przed zbyt wieloma nieoczekiwanymi zmianami, przygotowując dokument, który stwierdza, że po pewnym czasie w projekcie żadne zmiany w wymaganiach nie będą przyjmowane. W kilku przypadkach, jeśli zmiany w wymaganiach zostaną zaakceptowane, warto podjąć następujące kroki:
- Zanotuj zmiany wprowadzone w wymaganiach i nadaj im priorytety.
- Przeanalizuj zmiany i dowiedz się, jaki wpływ mają one na projekt.
- Zdefiniuj koszt, harmonogram i zasoby wymagane do pokrycia wpływu zmian wymagań na projekt.
- Upewnij się, czy zmiany wpłyną lub stworzą luki w funkcjonalnych dokumentach projektowych, testach lub kodowaniu.
Skorzystaj z tych wskazówek aby zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko analityka biznesowego. Pamiętaj, aby opisać swoje doświadczenie i podkreślić swoją wiedzę - a Twoja wymarzona praca będzie w zasięgu Twojej ręki!