Jednym z obszarów dialogu UEK z lokalnym otoczeniem może być kwestia pisania wdrożeniowych prac dyplomowych przez studentów III roku studiów licencjackich lub II roku studiów magisterskich na rzecz lokalnych przedsiębiorców, sektora publicznego czy organizacji pozarządowych.
Wspólne opracowywanie badań naukowych wymaga przeprowadzenia procesu, który umożliwi wszystkim stronom dobre poznanie swoich potrzeb i oczekiwań oraz przygotowanie planu współpracy maksymalizującego korzyści.
W roku akademickim 2017/18 proponuję wprowadzenie pilotażowego projektu prac wdrożeniowych, który rozpoznałby podstawowe bariery oraz pomógłby w zebraniu know-how niezbędnego do wypracowania efektywnego modelu współpracy uniwersytetu z lokalnym otoczeniem w obszarze prac wdrożeniowych.
Sugeruję wybranie jednego z wydziałów UEK, którego studenci mieliby możliwość napisania prac swoich prac dyplomowych we współpracy z wybranym przez siebie podmiotem zewnętrznym. Uważam, że najbardziej optymalnym wydziałem, który mógłby się podjąć przeprowadzenia pilotażu projektu byłby wydział Gospodarki i Administracji Publicznej (GAP) ze względu na dużą innowacyjność w dotychczas podejmowanych działaniach oraz silne relacje z sektorem biznesowym.
Pisanie prac wdrożeniowych mogłoby mieć miejsce w ramach obowiązkowych praktyk, które każdy student musi zaliczyć po III roku studiów licencjackich i II roku studiów magisterskich. Pisanie pracy dyplomowej na rzecz zleceniobiorcy byłoby wtedy głównym zadaniem studenta (co nie wyklucza przyznawania także dodatkowych obowiązków, za obopólną zgodą).
Comments (0)