Ogólny opis pomysłu
Żyjemy obecnie w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Studenci za pomocą laptopów, smartphonów i tabletów są ciągle podłączeni do sieci. Uczelnia jeśli ma możliwość, powinna wykorzystać nowe technologie oraz nowoczesne środki komunikacji aby dotrzeć do studentów. Proponowane przez nasz zespół rozwiązanie to aplikacja na smartphone, zintegrowana z systemami uczelnianymi. Aplikacja pozwala na większą integrację studentów z Uczelnią, studentów między sobą oraz z wykładowcami. Aplikacja składa się z następujących głównych funkcjonalności:
- Harmonogram Zajęć - odzwierciedla wszystkie zajęcia na które student się zapisał,
- Chatroomy - wirtualne pokoje spotkań,
- Wydarzenia - skategoryzowane, nadchodzące i odbywające się wydarzenia na uczelni
Interfejs webowy udostępnia też elementy aplikacji przez przeglądarkę internetową.
Szczegółowy opis funkcjonalności
Logowanie
Do aplikacji użytkownik loguje się po utworzeniu konta. Na podstawie
podanego adresu e-mail: uczelnianego bądź dowolnego (na podstawie tego
nadawany jest odpowiedni dostęp). To pozwala różnicować treści dla
studentów oraz osób odwiedzających uczelnie. Aby w pełni korzystać z
aplikacji konto powinno zostać zweryfikowane na podstawie otrzymanego
kodu na adres e-mail.
Harmonogram Zajęć
Aplikacja zawiera aktualny harmonogram zajęć. Aby uprosić
zarządzanie systemem, każdy student może sam wybrać do której grupy się
zapisuje. Uproszczony system zawiera nazwy grup na które student może
się zapisać, są to grupy dziekańskie, grupy językowe czy też inne grupy
np. z zajęć wychowania fizycznego.
Chatroom - Wirtualny Pokój Spotkań
Każde zajęcia prowadzone na uczelni mają przypisany oddzielny Wirtualny Pokój Spotkań, który jest uruchamiany automatycznie na 15 minut przed zajęciami za pomocą informacji zawartych w Harmonogramie. Dołączanie do Wirtualnego Pokoju Spotkań następuje automatycznie, w momencie gdy jest się zapisanym do odpowiedniej grupy. Nie tylko zajęcia posiadają, dostępne pokoje. Utworzone są główne pokoje dla uczelni, kierunku, grupy oraz dla każdego wydarzenia. Dla każdego pokoju istnieje możliwość ustawienia baneru MOTD (message of the day). Każdy pokój związany z zajęciami ma przypisanego administratora lub administratorów którzy domyślnie są prowadzącymi przedmiot. Administrator Pokoju ma możliwość użycia powiadomień, aby poinformować studentów o doraźnych zmianach. Przy wejściu do Pokoju Spotkań, wyświetlana jest lista dostępnych osób. Wiadomości wysłane do danego Pokoju znikają po określonym czasie. Korzystanie z wszystkich funkcjonalności Pokoju Spotkań możliwe jest jedynie po zalogowaniu się i przebywaniu na terenie kampusu. Aplikacja sprawdza to na podstawie geolokalizacji. Sprawdzane położenia następuje za pośrednictwem modułu GPS telefonu lub na podstawie dostępnych przekaźników uczelnianej sieci WiFi.
Funkcjonalności Wirtualnego Pokoju spotkań
- Chat - dostępny tylko dla studentów, pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć, emotikon, plików w formacie jpg, gif.
- Powiadomienia - informacje wysyłane od prowadzącego lub administratora kanału (np. o zmianie sali) do użytkowników zapisanych do grupy.
- Obecność - sprawdzanie obecności przez prowadzącego lub w sytuacji gdy nie nie prowadzi sprawdzania, możliwość check-in (meldowania się).
- Ankiety - krótkie pytania od prowadzącego dla studentów do odpowiedzenia w czasie rzeczywistym.
Potencjalny rozwój aplikacji
- Pytania do prowadzącego - otwiera możliwość zadania pytania pytania prowadzącemu, i odpowiedzi do Q&A.
- Stream - wrzucanie filmów i zdjęć do streamu, można zobaczyć tylko raz, po 24h znika dla wszystkich.
- Skanowanie kodu QR - za pomocą zeskanowanego kodu można dołączyć do pokoju na dany okres np. w czytelni, na konferencji.
- Ocena zajęć - na ostatnich zajęciach w semestrze pojawi się ankieta za pomocą, której można ocenić zajęcia.
Wydarzenia
Wydarzenia są osobnym widokiem dostępnym w aplikacji, w którym jedno wydarzenie jest reprezentowane jako kafelek w widoku. Na podstawie tego do których grup jest zapisany użytkownik dobierane są odpowiednie wydarzenia w tym widoku. Wydarzenia są posortowane według wagi, waga wydarzenia rzutuje na wielkość kafelka. Wydarzenia z nadrzędnych grup, takich jak Uczelnia czy Kierunek automatycznie mają większą wagę, tutaj jedynie uprawnieni użytkownicy mogą tworzyć wydarzenia. W grupach dziekańskich wydarzenia mogą zostać utworzone przez każdego użytkownika zapisanego do danej grupy.
Geneza pomysłu
Jesteśmy grupą studentów Informatyki Stosowanej, od 4 lat studiujemy razem na Uniwersytecie Ekonomicznym. Podczas studiów wiele razy natknęliśmy się na przykłady gdzie powyżej opisana aplikacja ułatwiłaby nam w wielu aspektach życie na uczelni. Począwszy od wydarzeń, które ominęliśmy ponieważ nie byliśmy poinformowani w odpowiednim czasie, a skończywszy na problemach w komunikacji na linii student-prowadzący. Inspirację czerpaliśmy z potrzeb własnych oraz naszych kolegów.
Analiza Ryzyka
Unikalność rynkowa
Na rynku można znaleźć wiele aplikacji, które posiadają elementy opisanej aplikacji. Można znaleźć aplikację, która posiada harmonogram uczelni, istnieje wiele komunikatorów, wiele stron za pomocą, których można tworzyć wydarzenia i je promować. Nie ma natomiast jednego integralnego rozwiązania, które mogłoby zostać oficjalnie wspieranym przez Władze Uczelni narzędziem do integracji środowiska uczelnianego, jednocześnie łączącym wymienione powyżej funkcjonalności.
Skuteczność rozwiązania
Uważamy, że opisane przez nas rozwiązanie będzie skuteczne ze względu na użyteczne funkcjonalności wykorzystywane zarówno przez studentów, prowadzących oraz władze uczelni. Funkcjonalności takie jak Ankiety od Prowadzącego lub Obecności, zwiększą zaangażowanie studentów oraz frekwencję na zajęciach. Władze Uczelni natomiast mogłyby wykorzystywać podane rozwiązanie do lepszego badania jakości prowadzonych zajęć (ankiety możliwe do wypełnienia zaraz po zajęciach) oraz raportowania frekwencji na zajęciach /wydarzeniach uczelnianych.
Przypadek użycia aplikacji myUEK
- Student wchodząc na teren uczelni sprawdza za pomocą Harmonogramu w której sali dokładnie ma zajęcia. Następnie widząc powiadomienia w widoku Wydarzenia sprawdza co w najbliższym czasie wydarzy się na uczelni. Tutaj dowiaduje się o interesującym wydarzeniu prowadzonym przez Koło Naukowe na jego wydziale. Za pomocą krótkiego opisu oraz linku do głównej strony wydarzenia na stronie UEKu, decyduje, że będzie dołączy do wydarzenia. Dodając je do swojego harmonogramu sprawdza czy nie ma konfliktu ze swoimi zajęciami.
- Student na zajęciach sprawdza MOTD zajęć. Tu znajduje link do dokumentu w Chmurze gdzie wszyscy studenci z zajęć robią notatki z zajęć. Zastanawia się nad problemem poruszonym przez prowadzącego. Nie chce przerywać prowadzącemu, zadaje pytanie na Chat'cie. Ktoś kto zrozumiał już koncept tłumaczy własnymi słowami koncept.
- Prowadzący nie chce tracić czasu na czytanie całej listy obecności. Uruchamia w aplikacji sprawdzenie obecności. Wszyscy studenci na zajęciach potwierdzają w myUEK swoją obecność. Prowadzący zamyka listę obecności podając liczbę studentów w sali. Aplikacja sprawdza czy wszyscy studenci zdążyli potwierdzić swoją obecność. Prowadzący w trakcie lub pod koniec semestru może wyeksportować listę obecności i sprawdzić frekwencję na zajęciach.
- Student przychodzi pierwszy raz na zajęcia. W trakcie oczekiwania na początek zajęć może sprawdzić kto również dołączył do Wirtualnego Pokoju Spotkań. Za pomocą awatarów sprawdza kto jeszcze jest zapisany na zajęcia. W ten sposób może podejść do osób na korytarzu i przełamać pierwsze lody.
Podsumowanie
Proponowane rozwiązanie wykorzystuje nowoczesne technologie. Pozwoli prowadzącym na łatwiejsze dotarcie do studentów oraz łatwiejszą integrację studentów na Uczelni. Według nas projekt realizuje założenia dwóch wyzwań opisanych na UEK Hack Cup: Spersonalizowane powiadomienia i harmonogram.
Proponowane rozwiązanie można przeglądać w postaci: mock-upu
.
Comments (0)