Partnerstwo trójstronne, czyli współpraca między uczelnią, władzami samorządowymi oraz przedsiębiorstwami. Taki układ winien opierać się na równorzędności i polega na stworzeniu systemu wymiany informacji między wspomnianymi podmiotami. Główną ideą jest podejmowanie kooperacji między wspomnianymi podmiotami, celem stworzenia dynamicznie rozwijającego się i efektywniejszego rynku pracy. Chodzi o to aby Uniwersytet prowadził badania dla biznesu i samorządów.
Często bywa tak, że uczelnie realizują badania dla siebie i nie dzielą się ich efektami z najbardziej zainteresowanymi stronami. Rekomenduje się więc wymianę informacji pomiędzy Uczelnią, samorządami i przedsiębiorstwami. Model współpracy winien polegać na pozyskiwaniu środków od samorządów przez Uniwersytet na prowadzone badania, w dalszej kolejności ich wyniki powinny być przekazywane przedsiębiorcą. W oparciu o te wyniki przedsiębiorcy wprowadzaliby nowe, innowacyjne rozwiązania. Owe badania spowodują usprawnienie działania świata biznesu, a w konsekwencji całego regionu.
Aby powyższy model mógł wejść w życie i przynieść oczekiwane efekty, konieczne jest to aby uczelnie dopasowały w pewnym stopniu kierunki studiów i programy kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. Niezbędna jest także rozmowa ze studentami, bo to od ich aktywności i chęci zależą rezultaty prowadzonych badań. Studenci powinni mieć możliwość kontaktu z przedstawicielami firm, którym zależy aby wyniki badań jak najlepiej odpowiadały ich potrzebom. Kontakt ten opierałby się na mentoringu, polegającym na zajęciach z ekspertami czy szkoleniach.
Comments (0)